Lesné požiare na Sicílii prepukli minulý štvrtok. Počas štyridsiatich ôsmich hodín zhorelo takmer 14 000 akrov lesa, uviedol server The Daily Beast. Oheň zničil niekoľko domov, hotelov a fariem, zasiahol aj národné parky. Domácnosti zostali bez elektriny a vody. Úrady takisto museli evakuovať miestne školy, pretože sa asi päťdesiat deti nadýchalo splodín. Celkové škody sa vyšplhali na viac ako 30 miliónov eur.

Jednotlivé požiare prepukli zhruba v rovnakom čase. Miestne úrady sa preto domnievajú, že k nim nedošlo náhodou. Motívy pre ich založenie mohlo mať viac skupín – sicílska mafia i developeri.

„Zatiaľ nemáme dôkaz, ale máme podozrenie, že za týmito požiare sú kriminálne záujmy. Desí ma, že by sicílski zločinci zapálili národné parky a stáročné lesy, ale tie ohne boli spôsobené vypočítavo,“ vyhlásil sicílsky guvernér Rosario Crocetta podľa denníka The Independent.

Sicílski mafiáni sa pred nedávnom pokúsili zavraždiť riaditeľa národného parku Nebrodi Giuseppeho Antociho. Vadili im jeho snahy stopnúť zneužívania fondov Európskej únie určených pre miestnych poľnohospodárov, na ktorých zločinci zarobili milióny eur.

Antoci verí, že požiare na ostrove prepukli zámerne. „Nie je možné, aby bola celá Sicília v plameňoch len náhodou. Jednou z techník podpaľačov je priviazať mačke k chvostu handru napustený benzínom a zapáliť ju,“ uviedol. Keď sa vydesené mačky vydajú na útek, zapália všetko, čoho sa ich chvost dotkne.

Taliansky minister vnútra Angelino Alfano vyzval policajtov a karabinerov, aby podpaľačov dopadli. Páchateľom sľúbil, že môžu očakávať „tvrdú reakciu“.