Na Ukrajine zomrel prvý český dobrovoľník, Tomáš! Reportéri našli jeho rozstrieľané auto

770

Na Ukrajine mohol zomrieť prvý český dobrovoľník. Správu priniesol server Voxpot, ktorý kontaktovala manželka Čecha Tomáša, že je už niekoľko týždňov nedostupný a neozýva sa. Reportéri identifikovali auto, ktoré mu patrilo, bolo celé rozstrieľané, krvavé a vedľa neho zostala teniska, ktorú Tomáš nosil. Navyše na rovnakom mieste sami zažili streľbu. Hovorkyňa ministerstva zahraničia Lenka Do uviedla, že informáciu o úmrtí nemôže ani potvrdiť, ani vyvrátiť.

Manželka Simona kontaktovala server po tom, čo zverejnil reportáž z bojov pri meste Makariv. Práve tu sa mal Tomáš pohybovať. Reportéri v marci na mieste zažili streľbu, pôsobili tu ruské jednotky. „Od 2.3. 13.hod.20 min. má mobily nedostupné, do cz nedošiel a je nezvestný,“ písala Simona.

Reportéri žene odvetili, že o ňom informácie nemajú a Čecha nestretli. Vzhľadom na boje a prítomné škody, ktoré videli, si ale nemyslia, že je veľká šanca, že je nažive.

Po mesiaci sa na miesto vrátili a fotili okrem iného rozstrieľané autá. Jedno, na ktoré narazili, malo českú poznávaciu značku. Po bližšom prezretí zistili, že ide o červený sedan, na ktorý sa pýtala Simona. Fotka bola urobená len pár metrov od miesta, kde Rusi predtým po reportéroch strieľali. Auto bolo úplne zničené a rozstrieľané.

Keď padne Ukrajina, máte tanky na hraniciach, varuje veľvyslanec. „Vo vojne už sme,“ hovorí

Keď sa k nemu na druhý deň vrátili, už bolo preč, na ceste však ležala teniska, ktorú podľa Simony Tomáš nosil. Následne vozidlo našli na mieste, kam úrady vraky odťahovali. Priestrely prechádzali cez čelné okno, dvere zboku aj operadlo hlavy u vodiča. Pri prehľadaní auta sme zistili, že v ňom zostalo aj veľa krvi. Šanca, že by to Tomáš prežil, bola minimálna. V aute samotnom zostal len technický preukaz, obrázok s pannou Máriou a inak takmer nič,“ uvádza server Voxpot.

Polícia v Makarive informácie o tele nemala, stále ale prebiehalo prehľadávanie hrobov, do ktorých Rusi pochovávali civilistov. Vo vedľajšom Motyžyne ešte len nachádzali nové civilné obete. „O informácii vieme a aktívne zisťujeme podrobnosti. V tejto chvíli informáciu nemôžeme ani potvrdiť, ani vyvrátiť“ uviedla hovorkyňa českého ministerstva zahraničných vecí Lenda Do.

Záhadne úmrtia šiestich ruských oligarchov od začiatku vojny na Ukrajine

 Nevydržal len  prizerať 

Simona hovorí, že Tomáš sa vydal na Ukrajinu preto, že chcel pomôcť. „Bol to veľmi rodinný typ, keď počul o tom, čo sa tam ľuďom a ich deťom deje, tak to jednoducho nevydržal,“ popísala. Jej muž sa živil ako vodič kamiónu a autobusov, chcel odvážať ľudí. Rodina mu cestu rozhovárala, ale rovnako vyrazil – s dvoma telefónmi kvôli batérii.

„Prvých pár dní vozil ľudí z Ľvova k hranici, ale potom to zrejme nevydržal a vydal sa ku Kyjevu, nám to ale nepriznal a povedal, že ide len do Žytomyru,“ pokračovala Simona. Ich dcéra dodáva, že Tomáš vždy mal veľké cítenie. „Keď videl bezdomovca, tak ho hneď napádalo, že by mu mal aspoň uvariť niečo na jedenie,“ uviedla.

Ďalší zavraždený novinár! Dorazil na miesto činu skôr než polícia.

Že sa Tomáš ocitol ďalej, než tvrdil, Simona zistila skrz spárovanie telefónu s tabletom. Podľa toho sa mal naposledy vyskytnúť v meste Byšiv. Posledný jeho telefonát do Česka prebehol 2. marca krátko po poludní, keď oznámil, že sa do práce vráti o niekoľko dní. Ako podotýkajú reportéri Voxpot, v mieste, kde Tomáš zmizol, oni v ten istý deň len o hodinu a pol neskôr zažili streľbu.