Ukrajinská prokuratúra a polícia identifikovali prvého priamo podozrivého z brutálnych vrážd civilistov v meste Buča, ležiacom neďaleko Kyjeva. Podľa ukrajinských úradov sa jedná o veliteľa oddielu ruskej Národnej gardy Sergeja Koloceja. Na facebooku o tom informovala vicepremiérka Iryna Venediktová. Správy miestnych úradov o stovkách civilistov povraždených za okupácie ruskými jednotkami v Buči vyvolali vo svete silnú vlnu rozhorčenia.

Ruskí vojaci a Kolocej balia a posielajú domov tovar z rabovačiek v Buči

„Bučskí prokurátori a policajti zistili, že práve tento vojak 18. marca zabil v Buči štyroch bezbranných mužov,“ napísala Venediktová na sociálnej sieti. K jej oznámeniu sú priložené aj fotografie podozrivého a záber zachytávajúci tri zavraždené osoby.

Okrem toho Kolocej podľa vyšetrovateľov 29. marca mučil ďalšieho civilistu a donútil ho, aby sa priznal k podvratným aktivitám proti ruskej armáde. Fyzicky ho týral v pivnici a nechal ho tiež priviezť na „miesto popravy“, kde mu v predstieraní likvidácie strieľal pri uchu.

Iba štrnásťročné dievča z Buči po znásilnení otehotnelo! Keby išla na potrat, už nikdy by nemohlo mať deti

Vicepremiérka uviedla, že pracovníci bučskej prokuratúry dokázali Koloceja identifikovať na základe zhromaždených dôkazov a svedectiev postihnutého a po odbornom posúdení zhotovených záberov. Zo správy nie je jednoznačne zrejmé, či je dotyčný teraz v ukrajinskom zajatí, aj keď takú možnosť formulácie textu naznačuje.

Generálovi z ruskej tajnej služby FSB hrozí trest smrti?! Miliardy na rýchle dobytie Ukrajiny rozkradli.

Ukrajinská generálna prokuratúra už 28. apríla zverejnila mená prvých desiatich ruských vojakov, ktorí sú podozriví z účasti na krutom zaobchádzaní s civilistami v Buči. V prípade Koloceja však ide o prvú osobu podozrivú priamo z vrážd.