Nebezpečný vírus MERS sa medzi ľudí dostal od tiav, myslia si vedci

250

V krvi niektorých tiav sa našli protilátky, ktoré zrejme pôsobia práve proti tomuto ochoreniu.

Vyplýva to z výskumu medzinárodného tímu vedcov, ktorí svoje zistenia zverejnili v časopise Lancet Infectious Diseases. Testy ukázali prítomnosť vírusu, ktorý spôsobuje nové chrípkové ochorenie MERS, alebo veľmi podobného vírusu v telách týchto zvierat. Odtiaľ sa potom koronavirus mohol preniesť na ľudí, napísal server BBC. Vedci teraz ešte potrebujú vykonať ďalšie testy, aby svoje zistenia potvrdili.

Choroba, ktorá pripomína vírus SARS, sa začala šíriť z Blízkeho východu a od vlaňajška si vyžiadala 46 životov, nakazených bolo celkovo 94 ľudí. Koronavirus MERS (Middle East respiratory syndrome) môže vyvolať kašeľ, vážne dýchacie ťažkosti, horúčku, zápal pľúc a údajne aj zlyhanie obličiek. Úmrtnosť nakazených pacientov presahuje 50 percent, čo je oveľa viac než v prípade príbuzného koronavírusy SARS.

Dôkazy pre prenos choroby medzi ľuďmi existovali, odborníci sa ale vždy domnievali, že k prvotnej nákaze došlo kontaktom so zvieratami. Nevedeli ale, o aké zvieratá by mohlo ísť. Medzinárodný tím vedcov sa zameral na vzorky krvi odobraté niekoľkým druhom dobytka, najmä kravám, kozám, ovciam a ťavám.