Nech politici berú rovnaké peniaze ako my, žiadajú revolucionári v Bosne

383

Demonštranti požadujú „politickú revolúciu“. Požadujú napríklad, aby platy politikov boli porovnané na úroveň priemernej mzdy v krajine. A tá je v Bosne pomerne nízka, v prepočte asi 420 eur.

Protestujúci okrem iného chcú, aby bola odvolaná „zločinecká privatizácia“ štátnych podnikov a aby justícia potrestala „tunelárov“. Žiadajú tiež demisiu regionálnej vlády v Tuzle, na ktorej miesto by nastúpili nestranní experti.

Práve toto mesto sa stalo v piatok epicentrom násilností, dav tu obsadil a vymenil suroviny na trhovisku budovu regionálnej správy. Protesty zachvátili aj Sarajevo, Banja Luke, Bihać či Brčko.

V nedeľu sa búrka v bosnianskych mestách relatívne upokojili. Menšie a napospol pokojné protesty sa podľa agentúry Reuters konali v Sarajeve, v Mostare alebo v Bugojno. V Tuzle, kde bolo epicentrum protestov, však už ľudia pomáhali upratovať ulice a odpratávať suť z poničené budovy regionálnej vlády.

Situácia v krajine sa vyhrotila v piatok, kedy po stretoch s políciou utrpelo zranenia vyše 200 ľudí. Nahnevaný dav v Tuzle aj Sarajeve zapaľoval vybavenie budov regionálnych vlád. Poškodený bol tiež úrad kolektívnej hlavy štátu v Sarajeve, o časť cenných dokumentov prišiel aj štátny archív.

Bosniansky minister vnútra Fahrudin Radončić o nepokojoch povedal, že nie sú žiadnym štátnym prevratom, ale úderom obyvateľov proti štátnej mafii. „Sú to deti rodičov, ktorí nemajú žiadne peniaze na chleba,“ vyhlásil.