Nielen miestnych obyvateľov pohoršilo zastrelenie dospelého hniezdiaceho bociana v podtatranskej obci Pribylina. Prísne chránený živočích mal v sebe niekoľko brokov, našli ho ležať v tráve. Ľudia nechápu, kto a prečo to urobil!

Bociana našli ležať v tráve. „Keď som prišiel, myslel som najprv, že ho zrazilo auto, pretože takéto prípady sa už stali,“ povedal televízii JOJ obyvateľov Pribyliny Ján Simca.

Správa Tatranského národného parku (TANAP) je v šoku. „Je prekvapujúce, že na ikonického chráneného tvora, ako je bocian, si niekto dovolí vystreliť,“ hovorí strážca správy TANAP Peter Vrlika. „Keď k nám priletia bociany, ľudia úplne zmenia myslenie, celý svet tak nejako ožije, ja skutočne neviem, čo to mohlo byť za človeka,“ nevie si udalosť vysvetliť ani správcu webu Kukaj.sk Ivan Daran.

Egypťania mali bociana za špióna. Polícia ho zatkla, dedinčania zjedli

 Ako v  Sýrii 

Pracovníci správy parku mŕtve zviera odniesli k veterinárovi, ktorý mu urobil röntgen. „Potvrdilo sa, že bol zastrelený, mal v sebe 5 brokov. Často po nich strieľajú v Libanone, v Egypte, v Sýrii. Tam je ochrana prírody neznámy pojem,“ povedal televízii Vrlika.

K prípadu sa vyjadrilo aj vedenie TANAPu. „Nedokážem nájsť slušnú odpoveď, to už musí byt veľmi chorá hlava, ktorá toto urobí. Ak niekomu to zviera vadilo, myslím, že bude nebezpečný aj pre spoločnosť,“ uviedol riaditeľ správy národného parku Pavol Majko.

Dedina Čigoč v Chorvátsku má viac bocianov ako obyvateľov

 Prípad prevzala  polícia 

„Je to veľmi smutné, je to veľká tragédia,“ doplnil ho starosta Pribyliny Milan Kohút. Polícia sa už prípadom zaoberá. „Vykonávame všetky potrebné úkony a opatrenia s cieľom skutok objasniť,“ informoval pre televíziu policajný hovorca Radko Moravčík.

Web televízie uvádza, že „spoločenská hodnota“ chráneného bociana bieleho činí 2 300 eur.

Brutálne masaker nevinných levov! Pytliaci im odrezali papule a laby