Nórsky atentátnik poslal pred útokom správu aj maďarským radikálom

594

Nórsky atentátnik Anders Behring Breivik poslal tesne pred útokom v Osle e-mail desiatkam európskych radikálnych organizácií, medzi nimi aj maďarskému Mládežníckemu hnutiu 64 stolíc.

Dokument prezentoval v pondelok vo večernej relácii Aktív maďarskej komerčnej televízii TV2 predseda hnutia László Toroczkai.

Podľa Toroczkaiho elektronickú správu, ktorú Nór poslal z vlastnej e-mailovej adresy, si prečítal až po útokoch. Ako povedal, na jej základe nebolo možné dopredu vedieť, na čo sa presne odosielateľ pripravuje.

Toroczkai zdôraznil, že sú oblasti, v ktorých sa ideológia Breivika zhoduje s ideológiou hnutia, ale od masovej vraždy sa hnutie dištancuje a hlboko ju odsudzuje.

Podľa informácií predsedu je jeho hnutie jedinou maďarskou organizáciou, ktorej Breivik poslal správu. Toroczkai tiež poznamenal, že pozná mnohé európske radikálne organizácie, nespomína si však, že by sa stretol osobne s týmto Nórom.

Breivik adresoval e-mail „európskym vlastencom“, informoval predseda maďarského hnutia a dodal, že odosielateľ v správe sumarizoval svoje názory a poukázal na svoju 1500-stranovú štúdiu, ktorú zverejnil na internete pod názvom „2083“.

V uvedenom dokumente píše o očistení Európy a o tom, ako pripravoval atentát a vraždenie, povedal Toroczkai, ktorý si ešte štúdiu nestihol prečítať. Nórovu teóriu označil za zmätočnú – Breivik totiž píše, že jeho nepriateľom číslo jeden je islam, nie je však jednoznačné, že iba s ním mal problém.