Nové sexuálne obvinenia Polanského z roku 1975

1274

Americká polícia sa zaoberá novými obvineniami na adresu Romana Polanského. Slávny režisér poľského pôvodu podľa trestného oznámenia v roku 1975 sexuálne obťažoval desaťročnú dievčinu. Informáciu v stredu priniesla agentúra AP.

Podľa polície v Los Angeles je údajný čin už premlčaný, a na konci celého vyšetrovania tak nebude možné vzniesť obvinenie, získané dôkazy by ale mohli poslúžiť pri vyšetrovaní iných Polanského prípadov.

Trestné oznámenie, ktoré sa týka udalosti z roku 1975, polícia dostala v októbri krátko potom, čo Marianne Barnardová na sociálnej sieti Twitter uviedla, že ju Polanski nútil ako dieťa pri fotografovaní pózovať nahú. V stredu potom Polanského na Twitteri označila za človeka, ktorý sériovo znásilňuje deti.

Právny zástupca režiséra agentúre AP povedal, že je presvedčený, že vyšetrovanie nakoniec ukáže, že je celá vec obyčajný výmysel.

Osemdesiatštyri ročný Polanski je v Spojených štátoch už stíhaný kvôli sexuálnemu styku s neplnoletou v roku 1977. K pohlavnému styku s trinásťročným dievčaťom sa Polanski priznal, trvá ale na tom, že nešlo o znásilnenie, ale o dobrovoľný styk. V USA je však sex s maloletými považovaný za znásilnenie.

Polanski z USA v roku 1978 utiekol. V roku 2009 ho zadržala švajčiarska polícia na ceste do Zürichu na základe amerického zatykača. Po niekoľkomesačnom pobyte v domácom väzení v Gstaade nakoniec Švajčiarsko Polanského odmietlo do USA vydať.

Predvlani odmietlo Polanského do Spojených štátov vydať tiež Poľsko. Tento rok v auguste losangeleský súd zamietol žiadosť údajne znásilnenej ženy, aby prípad ukončil.

Polanski okrem iného získal v roku 2003 cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, Oscara, za réžiu drámy o holokauste Pianista. Okrem toho bol na túto cenu v minulosti nominovaný za detektívny film Čínska štvrť, dráma Tess alebo horor Rosemary má dieťatko.