OTS: Ako sa správne pripraviť na prírodnú katastrofu?

431

Oveľa dôležitejšie však je – čo môžeme zachrániť? „Keď príde katastrofa, tým najdôležitejším, čo treba chrániť, je vaša rodina,“ hovorí Lyman Munson, riaditeľ odboru poistných udalostí spoločnosti Fireman’s Fund Insurance (FFI). 
Nie je dôležité, či ide o požiar, hurikán, tornádo, záplavy alebo inú prírodnú katastrofu. Každý člen rodiny by mal vedieť, ako sa pred nebezpečenstvom chrániť. Ponúkame niekoľko jednoduchých tipov.

Evakuačný plán

V domácnosti by mal byť vopred pripravený praktický a efektívny plán evakuácie, podľa ktorého by mali všetci postupovať hneď po vzniku nepredvídateľnej situácie. Uistite sa, že každá miestnosť v dome má minimálne dve cesty úniku a že každý člen vašej domácnosti vie, ktorá z nich je pri opúšťaní domu najjednoduchšia. Ak je dom viacpodlažný, je potrebné pripraviť plán úniku z jednotlivých poschodí. Najmä v prípade požiaru, ak bude potrebné počas úniku použiť okná.

Urobte si zoznam

Spolu s členmi domácnosti si urobte zoznam dôležitých vecí, ktoré si v prípade evakuácie budete musieť vziať so sebou. Tento zoznam by mal obsahovať dôležité zdravotné pomôcky, potrebné lieky, okuliare a dôležité dokumenty. Tieto veci vždy uschovávajte na bezpečnom a ľahko dosiahnuteľnom mieste.

Pohotovostný balíček

Vytvorte si balíček základných vecí, ktoré bude vaša rodina potrebovať v prípade, že by musela byť evakuovaná prípadne izolovaná. Okrem základných vecí by mal obsahovať aj také, ktoré rodine pomôžu preklenúť ťažké chvíle v prípade dlhodobej evakuácie: knihy, sladkosti či hračky.

Urobte si domovú inventúru

Natočte si na video každú miestnosť svojho domu a jej zariadenie, aby bolo jasné, čo všetko vám patrí. Toto je veľmi dôležitý krok, ktorý šetrí čas a zároveň pomáha pri riešení poistných udalosti po katastrofe. Umiestnite záznam na heslom zabezpečenej internetovej stránke, na ktorú budete mať prístup aj mimo svojho domova.

Majte poruke informácie o vašom poistení

Majte v mobile číslo na vašu poisťovňu resp. poisťovacieho agenta, aby ste ho mohli kontaktovať aj mimo svojho domova. Rýchly kontakt spolu so záznamom je pri likvidácii škôd mimoriadne nápomocný pri podrobnom zisťovaní škôd a strát.

 

Niekoľko konkrétnych tipov pri rôznych katastrofách

Víchrica

Prioritou je dokonalé zabezpečenie všetkých okien a dverí. Uistite sa, že všetky okná a dvere sú schopné odolať aj mimoriadnemu náporu vetra. Pravidelne kontrolujte stav strechy vášho domu a udržujte ju v čo možno najlepšom stave. Od kvality strechy závisí rozsah škôd, ktoré môže víchrica spôsobiť, či už na majetku, ale aj na životoch obyvateľov domu.

Požiar

Pred požiarom vás môže ochrániť aj okolie vášho domova. Zistite, ktoré rastliny odolávajú ohňu, a vysaďte ich v okolí vášho domu. Tiež upravte okolie tak, aby ste zabránili prípadnému šíreniu požiaru. Použite ohňovzdorné materiály ako cement, sadra, omietka a protipožiarne nátery na steny domu. Ohňovzdorné steny pomôžu zadržať plamene a znížia riziko šírenia ohňa do vnútra domu.

Záplavy

Umiestnite cenné veci na vyššie poschodia vášho domu. Neukladajte škatule na nižšie podlažia, pretože tie môžu byť zničené. Upravte architektonicky okolie vášho domu tak, aby bol v prípade povodní čo najmenej poškodený – využite stupňovitosť terénu, drenážovanie a zohľadnite smer a množstvo vody počas predchádzajúcich povodní. Majte v dome pripravené vodné pumpy na rýchle odčerpanie vody.

Zemetrasenie

Zabezpečte dvere a okná proti otváraniu. Neumiestňujte obrazy, zrkadlá a police k posteliam. Na stenách umiestnite ťažké a sklenené predmety skôr nižšie, aby pri páde nikoho nezranili.

Petra Greksová vedúca odd. externej komunikácie Allianz – SP


UPOZORNENIE:
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.