Páchatelia dostali smiešne tresty!

2122

Šokujúce dohru má otrasný prípad ľudskej bestiality z januára tohto roku. Mladej rodine ukradli zo záhrady milovaného psa, z ktorého bola následne nájdená len kože v neďalekej rómskej osade. Páchateľov sa podarilo vypátrať, od súdu ale odišli s úplne smiešnym trestom.

Hrozný prípad sa odohral tento rok v januári. Začiatkom mesiaca rodine v Uzovciach blízkosti Prešova zmizla zo záhrady ich milovaná sučka malamuta Nina, ktorú pred 11 rokmi, ešte keď bola šteňa, zachránili pred utratením. „Dostala veľa lásky, ale koniec života mala veľmi krutý,“ popísali ochrancovia zvierat na Facebooku.

Stratenú fenku policajti vypátrali v zhruba 30 kilometrov vzdialenej rómskej osade v Chminianských Jakubovanoch. Bohužiaľ z nej našli už len kožu. Podľa ochrancov zvierat ju miestni brutálne a beštiálne zabili a následne skonzumovali.

Polícii sa podarilo páchateľa vypátrať, rozhodnutie súdu ale všetky šokovalo. „Podozriví Rómovia už boli za krádež a usmrtenie Niny odsúdení, týranie sa im nepreukázalo … Dostali podmienku na pol roka. Neodvolala sa, takže priznali svoju vinu. Vedeli prečo, vedia v tom chodiť … Do väzenia nepôjdu, nejaký čas budú sekať dobrotu a potom môžu začať znovu,“ uviedla organizácia SOS linka pre zvieratá v núdzi na svojom Facebooku.

Ocitli sme sa na psej zabíjačke! V rómskej osade pred ochranármi zvierat stiahli psa z kože

Podľa antropológa je konzumácia psov súčasťou kultúry len časti komunity miestnych Rómov. „Táto komunita je všeobecne vnímaná samotnými Rómami ako sociálne najslabšia, proste tí najhorší, odborne tomu hovoríme, že sú rituálne nečistí,“ vysvetlil v televízii Markíza kultúrny antropológ Alexander Mušinka.

Psie mäso je pre nich pochúťkou, zo psov ale robia aj masť a potom ho predávajú ako liek. „Hlavnými odberateľmi je majorita, ktorá verí, že psí tuk má liečivé účinky na dýchacie cesty, na priedušky, na trávenie,“ dodal antropológ.