Palestínčan rozbieha on-line encyklopédiu, chce napraviť \"hrubky\" druhých

371

Projekt dostal názov Tagipedia a má byť spustená do konca roka. Podnikateľa k myšlienke Tagipedie priviedla chyba vo vlastnom životopise.

Talal Abú Gazalih je jordánsky biznismen palestínskeho pôvodu. Podniká v oblasti duševného vlastníctva, respektíve právnych služieb s ním spojených. A tiež v účtovníctve, manažmentu, konzultantským … Proste, má toho veľa.

Niekedy ho prezývajú „otec“ alebo „krstný otec arabského účtovníctva“. Gazalih spolupracuje s Organizáciou Spojených národov, so Svetovou zdravotníckou organizáciou, pohybuje sa aj v jordánskej politike.

Je mu sedemdesiatpäť a asi by už pokojne mohol ísť na odpočinok, keby … Keby jedného dňa pri surfovaní na internete nenarazil na informáciu, ktorá ho rozčúlila. Dočítal sa o sebe, že sa narodil v roku 1938 v Tel Avive.

Čo o to, letopočet je v poriadku. Lenže miesto nie. Gazalih sa narodil v Jaffe. Arabskom meste na izraelskom pobreží Stredozemného mora, ktoré dnes tvoria s Tel Avivom súmestia (hoci Tel Aviv je neporovnateľne väčšia). Ale vtedy, v dobe Gazalihova narodenia, štát Izrael neexistoval, Palestína bola pod britským mandátom a Jaffa bola dôležitým prístavom.

Web televízii al-Arabíja napísal, že Gazalih sa domáhal opravy údajov, ale nebolo mu vyhovené. A tak sa rozhodol založiť svoju vlastnú encyklopédiu, ktorá také „historické kiksy“ napraví. Tagipedia, ako sa projekt volá, má začať fungovať do konca roka a má mať asi milión hesiel. „Chceme uvádzať správna fakty,“ citoval Gazaliha denník Gulf News.

Biznismen dal do projektu, ktorý sa stane jeho celkovo 29. spoločnostou, desať miliónov amerických dolárov. Medzi wikipediou a Tagipediou bude však jeden veľmi podstatný rozdiel: zatiaľ čo hesla na Wikipédii môže pridávať a editovať v podstate ktokoľvek na svete, u Tagipedie to nepôjde.

„Jedným z princípov, ktorého sa budeme tvrdohlavo držať, je, že tam nebude politika, náboženstvo ani žiadne osobné predsudky,“ citovali ešte Gazaliha Gulf News.