Pan Ki-mun: Rok 2010 bol pre Spojené národy veľkým rokom

608

Na hodnotiacej tlačovej konferencii v New Yorku to v nedeľu konštatoval generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
„Našou výzvou do budúcnosti je dosiahnuť ďalší pokrok,“ povedal Pan Ki-mun, ktorý chce agendu OSN na rok 2011 detailne predstaviť v januári. „Zdrojov je menej, požiadavky na OSN rastú. To si vyžaduje, aby sme sa viac zamerali na prevenciu, pripravenosť, boli aktívni, vytrvalí, všetko v rámci, ktorý je transparentný a zodpovedné. „
OSN musí podľa svojho generálneho tajomníka momentálne riešiť krízu v Pobreží Slonoviny, kde doterajší prezident Laurent Gbagbo odmieta odstúpiť napriek jasnému víťazstvu opozičného kandidáta Alassaneho Ouattaru v novembrových voľbách, čo vyvolalo novú vlnu násilia v tejto západoafrickej krajine.
Ďalšou výzvou pre OSN je referendum o nezávislosti južného Sudánu, ktoré sa uskutoční 9. januára.
Pokiaľ ide o Blízky východ, Pan Ki-mun opäť vyzval Izraelčanov a Palestínčanov, aby sa seriózne zapojili do mierových rozhovorov a apeloval na Izrael, aby zastavil budovanie osád vrátane východného Jeruzalema.
Napriek vážnym nedostatkom pri organizácii volieb Mjanmarsku dosiahla táto ázijská krajina podľa Pan Ki-muna významný pokrok najmä v súvislosti s prepustením prodemokratickej líderky Aun Schan Su Ťij z dlhoročného väzenia.
OSN sa tiež bude usilovať o dosiahnutie pokroku pri riešení dlhodobých problémov, ako sú napätie na Kórejskom polostrove, iránska jadrová otázka, konflikt v Somálsku a pomoc pri znovuzjednotení Cypru.
Podľa Pan Ki-muna sa dosiahol pokrok aj v oblasti plnenia tzv. Rozvojových cieľov tisícročia (MDGs), programu, ktorý má do roku 2015 viesť k odstráneniu najväčších problémov rozvojového sveta definovaných v ôsmich základných oblastiach. Na dobrej ceste je aj program týkajúci sa zdravia žien a detí v rozvojovom svete, na ktorý sa má v horizonte piatich rokov zozbierať 40 miliárd dolárov.
OSN bola tiež veľmi aktívna v humanitárnej oblasti, keď pomáhala zmierňovať následky ničivých zemetrasení na Haiti a v Čile, ako aj povodní v Pakistane.
„Skutočne globálna akcie si vyžadujú mobilizáciu pomoci, vytváranie širokých aliancií. Pri hľadaní riešení pokrok neprichádza s veľkými treskami, ale s postupnými, malými krokmi,“ uzatvoril generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.