Polícia opísala posledných 45 minút života zakľaknutého českého George Floyda, Stanislava (†46).

929

Mnoho vášni vyvolala sobotňajšia akcia trojice policajtov proti Rómovi v Teplicích. Strážcovia zákona tam zasahovali proti intoxikovanému a agresívnemu Stanislavovi T. († 46). Ten ale krátko po ich zákroku zomrel. Niektorí ľudia považujú ich zásah za zbytočne brutálny. Polícia si ale za jeho nutnosťou a primeranosťou stojí.

Muž rómskeho pôvodu sa podľa polície správal veľmi nevyberavo pri hádke so svojim známym. Začal poškodzovať cudzí majetok, keď bezhlavo mlátil do zaparkovaného auta, a jeho správanie vykazovalo známky intoxikácie drogami. Stanislav T. sa neovládal a konal ako zmyslov zbavený. Keď na miesto prišli policajti, snažili sa ho ihneď spacifikovať.

V Čechách zakľakol Róma (†45) policajt! Bol to paragan s problematickou minulosťou

 Zostávalo mu 45 minút  života 

„O 14.55 bolo v Tepliciach prijaté oznámenie, že na mieste dochádza k napádanie dvoch osôb a poškodzovaniu majetku. Na miesto bola vyslaná hliadka,“ opísal priebeh udalostí počas štvrtkovej tlačovej konferencie krajský riaditeľ ústeckej polície Jaromír Kníže. Policajná hliadka podľa neho na miesto dorazila štyri minúty po tom.

„Tu policajti našli muža, ktorý vydával nezrozumiteľné výkriky,“ pokračoval Knieža. Páchateľ sa vraj do policajtov pustil a jedného sa snažil strhol na zem, čo vyústilo k použitiu donucovacích prostriedkov.

O 15:02 bola hliadkou vyžiadaná súčinnosť záchrannej zdravotníckej služby. „Muž vykazoval príznaky použitie OPL (omamných a psychotropných látok, pozn. Red.),“ Vysvetlil policajt.

o 15:11 dorazila na miesto sanitka  „Muž bol v súčinnosti polície a záchranárov uložený do vozidla záchrannej zdravotníckej služby,“ pokračoval v líčení udalostí Knieža. V sanitke sa začala Stanislavova resuscitácia. Záchranári ho odviezli o 15:28. „Následne sme boli upovedomení, že o 15:45 v teplickej nemocnici ošetrujúci lekár konštatoval smrť pacienta,“ dodal Kníže.

Starostu dedinky napadla partia Rómov, napomenul ich a oni ho dokopali do bezvedomia!

 Polícia vlastný záznam  nemá 

Podľa námestníka riaditeľa krajského riaditeľstva pre službu kriminálnej polície a vyšetrovania Zbyňka Dvořáka použité donucovacie prostriedky zodpovedali intenzite útoku od páchateľa a išlo v zásade o najmiernejšie z možných.

„Pitva neodhalila známky poranenia orgánov ani dusenie,“ zopakoval predbežné závery lekárov. Upresnil tiež, že v tele Stanislava T. našli pervitín. Knieža doplnil, že polícia nemá vlastné zábery zo zákroku a žiada o ďalšie materiály verejnosť. Na mieste nie sú pouličné kamery, kamera v policajnom voze nič nezachytila. „Policajti majú v autách záznamové zariadenie, záleží na veliteľovi zásahu, či dá pokyn na jeho použitie, čo sa v tomto prípade nestalo,“ uviedol Knieža.

Muž s nožom pobehoval po bratislavskom Starom meste.

 Zákrok vyvolal množstvo  otázok 

Smrť Stanislava T. bezprostredne po policajnom zákroku vyvolala veľkú nevôľu naprieč nielen českou spoločnosťou. Začali sa objavovať názory, že v Tepliciach došlo k rovnakému zločinu, ako v prípade úmrtia Američana Georga Floyda, ktorý bol tiež intoxikovaný. Na vonkajšej podobnosť oboch zákrokov upozornila organizácia Romea.

Za českú políciu sa postavil aj premiér Andrej Babiš. „Ak niekto ničí autá, je agresívny a jedného policajta dokonca pohryzie, tak nemôže čakať, že s ním budú zaobchádzať v rukavičkách,“ uviedol na Facebooku a dodal, že slušný človek sa len ťažko dostane do podobnej situácie.

Rada Európy ale podobne jednoznačne odsudzujúci názor nezdieľa. Organizácia vyzvala na bezodkladné, dôkladné a nezávislé vyšetrenie tragédie, ktorá je podľa nej veľmi znepokojujúca.

Svedok o brutálnom útoku Rómov na Martina: reval na neho »ku*va biela«! Miestne odvolali demonštráciu

 Rómska organizácia  protestuje 

Ako neľudský, odporný a brutálny označil zásah šéf Ústrednej rady nemeckých Sintov a Rómov Romani Rose. Vo vyhlásení vyzval k plnému objasneniu teplického incidentu a k prísnemu potrestanie policajtov a chce sa obrátiť na vrcholnývh predstaviteľov Česka a Nemecka.

Strelec z Chomutova dostal za vraždu Roma 7 rokov. O prípade sme vás už tesne po streľbe informovali

Šéf polície Jan Švejdar ale policajtov podporil. Vyjadril sústrasť pozostalým, ale strážcovia zákona podľa neho konali správne. To potvrdil aj GIBS. „Po vyhodnotení zhromaždených materiálov policajný orgán GIBS konštatuje, že momentálne nevidí v rokovaní zasahujúcich policajtov trestný čin,“ uviedla jeho hovorkyňa Ivana Nguyenová. Policajtov slovami podporil aj minister vnútra Jan Hamáček.