Poľsko prepúšťa vraha detí. Budem opäť zabíjať, vyhrážal sa pred rokmi

442

Poľská justícia aj úrady finišujú s prípravami na utorkové prepustenie štvornásobného vraha detí Mariusza Trynkiewicze na slobodu. Odsúdený pedofil, ktorého prípad vyvoláva medzi Poliakmi búrlivú debatu, vyjde na slobodu po 25 rokoch za mrežami.

Máloktorý Poliak nepozná príbeh muža, ktorého v týchto dňoch prepierajú médiá v krajine. Trynkiewicz začal s únosmi a zneužívaním malých chlapcov na začiatku 80. rokov, keď bol na vojne. Za prvú sériu prípadov ho vojenský súd poslal na rok do väzenia. Trest mu však bol prerušený, aby sa mohol postarať o chorú matku. Vtedy spáchal svoje najhoršie skutky, keď uniesol, zneužil a zavraždil štyroch chlapcov. Motívom mu vraj bola pomsta za príliš krutý pôvodný trest.

Súd mu potom v roku 1989 udelil štvornásobný trest smrti. Po páde komunistického režimu ale najvyšší súd absolútny trest zmenil na 25 rokov, pretože Poľsko rušilo trest smrti a doživotný trest vtedy v poľskom práve neexistoval.

V utorok si Trynkiewicz trest odpyká a justície na poslednú chvíľu rieši, či ho bude možné oddeliť od spoločnosti. Zákon o izoláciu podobných jedincov ohrozujúcich život, zdravie alebo slobôd iných občanov, prezident podpísal v polovici decembra. Okresný súd v Rzeszowe však kvôli jeho oneskorenému uverejnenie v úradnom vestníku začal rokovania o Trynkiewiczově izoláciu až v pondelok večer. Aj keby počas jediného dňa rozhodol o jeho izoláciu, bude muž na slobode do chvíle, než uplynie lehota na odvolanie.