Posledný hladomor v Somálsku zabil štvrť milióna ľudí, OSN sa kajá

772

Zároveň priznáva, že hladomor nemusel byť tak tragický, keby sa do krajiny dostala pomoc hneď pri prvotných známkach problémov.

Počet mŕtvych je ešte o štyridsať tisíc vyšší, než počet obetí somálskeho hladomoru v roku 1992. O správe OSN informoval server BBC.

Hladomor v roku 2010 spôsobila rozsiahle sucha, ktoré ešte zhoršil konflikt medzi znepriatelenými skupinami, navzájom medzi sebou bojujúcimi o moc. Organizácie Spojených národov o hladomore v regiónoch Bakool a Lower Shabelle prvýkrát informovala v júli 2011, kedy ích ovládala islamistická skupina al-Šabáb, ktorá sa hlási k al-Káide.

Ích bojovníci vtedy popreli, že by ich sužoval hlad a vykázali z oblasti západne organizácie, ktoré chceli miestnym pomôcť. Hlad sa potom rozšíril do ďalších oblastí, vrátane Middle Shabelle, Afgoye a prenikol aj do táborov utečencov vo vládou kontrolovanom hlavnom meste Mogadišo.

Ekonóm Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo OSN Mark Smulders označil hladomor za „naozaj strašnú ľudskú tragédiu“. „Odhadovanie úmrtnosti v takýchto situáciách je naozaj nepresná disciplína. Pre náš výskum sme však použili kvantitatívne aj kvalitatívne dáta a jeho výsledkami sme si istí,“ povedal Chris Hillbruner z organizácie Famine warning system network, ktorá sa na správe tiež podíela.