Prečo psy v Indii zmodrali? Kúpali sa v znečistenej rieke

1244

V industriálnej časti Bombaja zvanej Taloja bolo spozorovaných niekoľko psov, ktorí mali modrú farbu. Za všetko zrejme môže odpad, ktorý miestne firmy vypúšťajú do neďalekej rieky Kasadi.

Videá a fotografie modrých psov z Bombaja už nejakú dobu kolujú sociálnymi sieťami. Niektorí ľudia ich považovali za hoax a výsledok práce s Photoshopom, ale miestne organizácie na ochranu zvierat Mumbai Animal Protection Cell potvrdili, že modrí psy sú skutoční. „Videli sme najmenej päť takýchto modrých psov. Požiadali sme úrady o kontrolu úrovne znečistenia v rieke Kasadi,“ hovorí Arata Chauhan z miestnej organizácie na ochranu zvierat.

Znečistenie v rieke je najpravdepodobnejšou príčinou. Túlavé psy k rieke chodia piť a hľadajú tu potravu, takže prichádzajú do častého kontaktu so znečisteným prostredím. Je tiež fakt, že jedna z miestnych tovární pracuje s modrým farbivom, ktorú používa na výrobu umývacích prostriedkov. Firma síce uisťuje, že výroba prebieha oddelene a nie je prístupná zvonku, ale miestni ľudia sú aj tak veľmi znepokojení. Spoločnosť má sedem dní na to, aby dala svoje odpady do poriadku, inak bude nasledovať petícia. Je tiež otázkou, či okrem psov nezmodrali aj iné živočíchy, napríklad vtáky alebo hlodavce. Zaujímavé je, že to nie je prvý prípad, kedy sa v Bombaji objavili modrí psi. Už v roku 2013 o nich informoval miestny blogger, ktorý z toho takisto vinil spoločnosť na výrobu umývacích prostriedkov.