Prečo sa Škótsko zľaklo samostatnosti? Nestane sa nezávislou krajinou

266

Za nezávislosť sa vyslovili len štyri volebné obvody – Glasgow, Dundee, North Lanarkshire a West Dunbartonshire. V hlavnom meste Edinburgh bolo proti nezávislosti až 61 percent voličov. Celková volebná účasť bola na úrovni 84,4 percenta, zaregistrovalo sa 97 percent voličov.
„Škótsko sa v tejto fáze väčšinovo rozhodlo, že sa nestane nezávislou krajinou. Prijímam verdikt ľudu,“ priznal porážku škótsky premiér Alex Salmond.
„Každý člen Yes kampane je hlboko sklamaný. Ale Škótsko sa navždy zmenilo,“ povedala podpredsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonov.
Britský premiér David Cameron blahoželal lídrovi kampane za zotrvanie Škótska v Spojenom kráľovstve
Nadšenie neskrýval ani britský vicepremiér Nick Clegg. Podľa CNN však poznamenal, že „hlas proti nezávislosti zjavne nebol hlasom proti zmene“. Podľa neho musí Británia včas zaviesť balíček nových právomocí pre Škótsko.
Britský minister financií George Osborne sľúbil Škótsku, ak sa neodtrhne, viac právomocí v oblastí daní, míňania aj sociálneho štátu.
Premiér Cameron vyzval Škótsku národnú stranu, aby sa pripojila k rokovaniam.
Na výsledok reagovali aj finančné trhy. Už počas štvrtku posilnila libra, úľavu vyjadrili aj investori, ktorí s Britániou či Škótskom obchodujú.
„Hlasovanie odstraňuje veľkú politickú a ekonomickú neistotu,“ vyhlásili v piatok analytici banky HSBC.