Pri zachraňovaní 74-ročnej turistky vzniklo desivé video, roztočila sa ako vrtuľa

1472

V utorok ráno mierila 74-ročná turistka na horu Piestewa Peak v Arizone, ktorá je druhým najvyšším vrcholom horského pásu Phoenix Mountains. Počas túry však spadla. Priletel pre ňu záchranársky vrtuľník. Ženu uložili do transportného vaku, ktorý visel na lane pod vrtuľníkom. Pri transporte však prasklo pomocné lanko, ktoré zamedzuje lôžku, aby sa otáčalo. Následkom toho sa vak so ženou roztočil nebezpečne vysokou rýchlosťou.

Pri utorkovom výstupe na horu Piestewa Peak v Arizone 74-ročná turistka spadla a utrpela zranenia tváre a hlavy. Musel pre ňu priletieť vrtuľník. Záchranári ju uložili do vaku, v ktorom ju mali pomocou lana vytiahnuť do vrtuľníka.

Potom sa stalo niečo desivého. Lanko, ktoré bráni tomu, aby bremeno zavesené na ťažnom lane rotovalo, prasklo. Tým pádom sa záchranný vak, v ktorom žena ležala, nebezpečne rýchlo roztočil.

„Niekedy sa stane, že keď zdvihneme vak zo zeme, začne sa točiť. Máme preto k vaku pripevnené lanko, ktoré má rotáciu zabrániť. Dnes to nefungovalo,“ poznamenal vrchný pilot Paul Apolinára.

Pilot záchranného vrtuľníka Derek Geisel z toho bol nesvoj. „Keď sme vak spustili dole, rotácia prestala. Potom sme ho opäť pomaly ťahali hore a znovu sa začal točiť. Keď sme sa rozleteli vpred, rýchlosť točenie klesla na takú hodnotu, že sme boli schopní dostať vak bezpečne do vrtuľníka,“ opísal.

Väzni sa vlámali do rozhorúčeného auta a zachránili ročné dievčatko

Nakoniec sa vrtuľníka podarilo pristáť na parkovisku pod horou Piestewa Peak. Tam ženu preložili do sanitky a odviezli do nemocnice na pozorovanie. „Rotácia jej nespôsobila žiadnu ujmu. Mala iba ľahkú závrat a žalúdočnú nevoľnosť. Lekári jej dali potrebné lieky a jej stav je stabilný,“ povedal náčelník hasičov z Phoenixu Bobby Dubnow.

Paul Apolinára oznámil, že za posledných 6 rokov vykonali 210 záchranných akcií a počuli iba o dvoch prípadoch, že by sa niečo podobné stalo. „Sú to však situácie, ku ktorým dochádza, a záchranári trénujú, ako s nimi nakladať,“ dodal.

Neuveriteľný príbeh vyčerpanej fenky! Zachránili ju uprostred mora 220 kilometrov od pevniny!