Príde ešte 2,5 milióna migrantov, odhadli Nemci. Sprísňujú azylové zákony, ktoré aj tak nepomožu

778

   Nemecký minister financií vyzval k radikálnemu obmedzeniu migrácie, inak podľa neho Európa nápor nezvládne. Spolkový snem vo štvrtok schválil sprísnenie azylových zákonov.

    Interný odhad nemeckej spolkovej vlády, podľa ktorej dorazí od tohto roka do konca roka 2016 približne 2,5 milióna nových žiadateľov o azyl, zverejnil vo štvrtok denník Süddeutsche Zeitung. Konkrétny počet sa môže z roka na rok líšiť, Berlín však predbežne počíta s 500 tisíckami prichádzajúcich každý rok.

    Vláda chce podľa týchto čísel predbežne vyčísliť, koľko peňazí musí na riešenie migračnej krízy vyčleniť zo štátneho rozpočtu. Minister financií Wolfgang Schäuble teraz na ich základe môže peniaze rozdeľovať. Jednotliví ministri by sa tento týždeň mali dozvedieť, s akými čiastkami môžu počítať pre rok 2017.

    Odhad vypracovalo spolkové ministerstvo hospodárstva. Podľa magazínu Spiegel sú čísla „interné a rýdzo technická“ – oficiálne nemecká vláda žiadne podobné prognózy nevydáva.

    Ministerskí úradníci vychádzali najmä z vlaňajších štatistík imigračných úradov, ktoré počas roka zaznamenali 1,1 milióna nových migrantov. Berlín očakáva, že ich prílev v ďalších rokoch zhruba o polovicu spomalí.