PRIEMYSEL: Papierne spracovávajú stále viac domáceho zberového papiera

391

Kým ešte v roku 2002 sa ho do krajiny pre potreby papierní dovážala zhruba polovica, vlani import predstavoval už len 14,6 %. TASR o tom informoval generálny sekretár Zväzu celulózo-papierenského priemyslu (ZCPP) Juraj Dlhopolček.
„Aj keď zahraničný majiteľ odstavil v marci 2010 výrobu flutingu v závode Smurfit Kappa Štúrovo, triediace a spracovateľské závody na Slovensku ostali a pracujú naďalej,“ uviedol Dlhopolček. Vyzbieraný starý papier tak nielen odoberajú pre potreby tuzemského trhu, ale ho aj vyvážajú do zahraničia.
Za prvých deväť mesiacov 2010 spracovali firmy združené v ZCPP 83.192 ton zberového papiera, z toho dovoz predstavoval 20.505 ton, či je asi 24,6 %. „Výsledky tohto roku ovplyvnilo práve uzatvorenie Štúrova a tým aj nižšia porovnávacia základňa“, konštatoval Dlhopolček.
Zároveň poukázal na to, že situáciu by mal riešiť čiastočne vývoz zberového papiera, jeho materiálové zhodnocovanie zvýšeným spracovaním u iných spracovateľov, ale je potrebné uvažovať aj o energetickom zhodnocovaní menej hodnotných druhov zberového papiera, tak ako je tomu aj v zahraničí.
Významnú úlohu pri rozšírení separovaného zberu a triedenia odpadového papiera a jeho materiálového zhodnotenie zohráva Recyklačný fond (RF). V rámci SR doteraz za takmer deväť rokov podporil tieto činnosti sumou 16,8 milióna eur.
Celulózovo-papierenské odvetvie patrí k najvýkonnejším odvetviam slovenskej ekonomiky. Spolu 11 firiem združených v ZCPP pokrýva 100 % výroby vláknin a papiera na Slovensku a väčšinu výroby tovaru v celom odvetví. Za prvých 9 mesiacov 2010 vyrobilo firmy združené v ZCPP spolu 595.358 ton papiera a lepenky.