Prokurátor poskytol informácie o stave vyšetrovania tragédie na Zochovej

Ako sa k hroznému činu postavil Dědeček?

690

Krajský prokurátor Rastislav Remeta poskytol v Bratislave médiám informácie o stave vyšetrovania tragickej nehody na zástavke MHD Zochova.

„V podmienkach prokuratúry ide o mimoriadnu udalosť,“ uviedol prokurátor, ktorý sa na miesto činu dostal na druhý deň ráno. „Ten pohľad bol neskutočne ťažký.“

 Všeobecné ohrozenie,  je zákonné a odôvodnené 

Skutok podľa Remetu zahŕňa všetky body kvalifikácií, ktoré boli zvažované predtým, ako usmrtenie, ublíženie na zdraví alebo ohrozenie pod vplyvom návykovej látky. „V tomto štádiu trestného konania nie je možné konštatovať priamy úmysel,“ skonštatoval. Na druhej strane, nepriamy úmysel obvineného však už preukázaný bol. Podľa Remetu je potrebné vypočuť veľa ďalších svedkov. Z tohto dôvodu vyzval všetkých potencionálnych svedkov, aby sa prihlásili.

Remeta potvrdil, že dozorový prokurátor sa stotožnil s návrhom vyšetrovateľa na vzatie Dušana Dědečka do väzby z dôvodov obavy z úteku a pokračovania v trestnej činnosti. „Do súčasnej doby nebol stanovený termín výsluchu obvineného pred príslušným súdom,“ povedal Remeta. Doplnil, že v podmienkach prokuratúry sa jedná o mimoriadnu udalosť. Preto nie je vhodné konkretizovať skutkové udalosti, keďže by to mohlo viesť k sťaženiu trestného konania.

 Dědeček mal svoj čin už  oľutovať 

Na otázku redaktorky, či Dědeček skutočne žiadal policajtov, aby ho zabili, ako to bolo medializované, sa prokurátor nevedel vyjadriť, resp. nevedel potvrdiť, či ide o skutočnosť. Na ďalšiu otázku redaktorky, či je pravda, že obvinený šoféroval opitý do práce v rovnaký deň, ako spôsobil tragickú nehodu, uviedol Remeta len to, že v čase nehody bol Dědeček pod vplyvom alkoholu.

Bratislavský krvavý masaker! Auto s opitým vodičom zabíjalo ľudí na zastávke, 5 mŕtvych! Telá letela vzduchom!

Remeta informoval aj o tom, že bezpečnosť obvineného je riadne zabezpečená.
V utorok 4. októbra bol obvinený 60-ročný Dušan Dědečka z Bratislavy v súvislosti s nedeľnou tragickou dopravnou nehodou z trestného činu všeobecného ohrozenia. V prípade preukázania viny súdom mu hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne trest odňatia slobody na doživotie.

Opitý 60-ročný vodič vozidla zn. Škoda SuperB zišiel vo vysokej rýchlosti mimo vozovku na zastávku mestskej hromadnej dopravy Zochova. V tom čase sa tam nachádzalo približne 40 osôb, pričom došlo k zrážke vozidla s čakajúcimi na spoj. Na mieste zahynuli štyri osoby, traja ľudia boli v kritickom stave prevezení do nemocníc, ďalší traja utrpeli zranenia vyžadujúce si ich ošetrenie v nemocniciach. V priebehu pondelka 3. októbra pribudla ďalšia obeť, bolo ňou 21-ročné dievča.