Protesty v Thajsku silnejú, demonštranti prenikli do sídla armády

242

Napriek tomu premiérka Jinglak Šinavatrová prežila hlasovanie o nedôvere a chce vyjednávať s protestujúcimi.

Najmenej 1000 demonštrantov v piatok prelomilo bránu ústredia armády, ale nevnikli do žiadnej budovy. Zhromaždenie potom pokračovalo v armádnom areáli. Nespokojní Thajčania tak chceli zistiť, či im armáda pomôže v ich kampani. Potom sa stiahli pokojne a bez konfrontácie, píše BBC.

Demonštranti obkľučujú a okupujú oficiálne budovy v snahe zvrhnúť vládu.

Korešpondent BBC Jonah Fisher, ktorý bol prítomný, uviedol, že protestujúci sa zhromaždili na trávniku a počúvali prejavy lídrov, ktorí stáli na postavenom pódiu. Vyzývali armádu, aby sa prihlásila k podpore demonštrantov. „Chceme vedieť, na koho strane armáda stojí,“ citovala agentúra Reuters jedného z protestujúcich. Fisher opisuje atmosféru ako dobrú a na vodcoch je údajne vidieť, že sa chcú vyhnúť konfrontácii.

Medzitým bezpečnostne zložky zosilneli kontrolu okolo sídla vládnucej strany Pheu Thai, kde je najviac demonštrujúcich. „Nasadili sme dve jednotky polície (okolo 300 policajtov) okolo sídla Pheu Thai po tom, čo nás strana požiadala o ochranu,“ povedal zástupca riaditeľa národnej polície Worapong Siewpreecha pre agentúru AFP.

Deň predtým premiérka Šinavatrová prežila hlasovanie o nedôvere a vzápätí vyzvala na ukončenie demonštrácie. Líder demonštrantov Suthep Thaugsuban to ale odmietol. „Už im nedovolíme pracovať,“ uviedol skorší opozičný zákonodarca neskoro vo štvrtok.

V televíznom prejave Jinglak Šinavatrová povedala, že by demonštranti mali vyjednávať s vládou. „Vláda nechce vstúpiť do žiadnej politickej hry, pretože veríme, že by to zhoršilo ekonomickú situáciu krajiny,“ dodala.

Premiérka Šinavatrová odmieta predčasné voľby, pretože situácia v krajine nie je pokojná, aby sa mohli konať, povedala v rozhovore pre BBC. Zároveň upozornila, že nepovolí použitie sily proti demonštrantom, ktorí okupujú ministerstva.