Putinovi zostávajú na Ukrajine tri možnosti. Žiadna nie je dobrá

811

Podľa analytikov sa manévrovací priestor ruského prezidenta Vladimira Putina postupne zmenšuje, žiadne zo zvolených riešenie sa však nezaobíde bez výrazných strát. 

Kremeľ v posledných dňoch mlčí a zvažuje argumenty pre a proti vojne. Čím viac sa stenčuje územie ovládané separatistami, tým viac stúpa tlak na Vladimira Putina, aby sa rozhodol: vojna, alebo mier s Ukrajinou?

Ukrajinská ofenzíva Rusko prekvapila. Putin a jeho diplomati si boli do poslednej chvíle istí, že ukrajinský prezident Petro Porošenko zase predĺži prímerie, čo dovolí zmeniť Donbas v ukrajinskej Podnesterskej. Namiesto toho začala ukrajinská ofenzíva a behom pár desiatok hodín povstalci prišli o Slavyanskaya, Kramatorsk a ďalšie miesta na severe Doneckej oblasti. Bol to prvý veľký úspech Ukrajincov od dobytia mariupol v polovici júna. 

Poľská spravodajská televízia TVN 24 uviedla, že prevzatie iniciatívy vládnymi silami a zatlačenie separatistov do defenzívy bolo možné vďaka hlbokým zmenám vo vedení operácie. Prvé plody priniesla previerka tajných služieb a armády a fakt, že Porošenko dal prednosť pravidelnej armáde, ktorá je menej infiltrovaná Rusmi. 

Dobrovoľníci a Národná garda sú teraz na druhom mieste, ťarchu bojov prevzali elitné armádne jednotky. Rozhodujú vojaci, a nie SBU, a hneď je vidieť, že povstalci majú menej informácií. Zmeny spečatila Porošenkovo rozhodnutie o výmene ministra obrany a šéfa generálneho štábu. 

Rusko teraz volá po okamžitom prímerí a snaží sa urobiť všetko, aby presvedčilo Berlín a Paríž k tak silnému tlaku na Kyjev, aby bitku v Donbasu prerušil. Cieľom je urobiť Putina mierotvorcu, a tým ho aj uchrániť pred novými sankciami, aj pred nespokojnosťou radikálov a nacionalistov v Rusku.

Pozoruhodné zomknutie ruskej spoločnosti okolo režime kvôli triumfu na Kryme má totiž krehké základy. Ruský prezident má teraz oveľa zúženější manévrovací priestor než v marci, v apríli aj v máji.