Radikáli v Pakistane zabili 10 horolezcov, dvaja boli zrejme Slováci

367

Podľa ruských serverov medzi nimi boli aj dvaja Slováci. Cudzinci chceli vystúpiť na deviatu najvyššiu horu sveta Nanga Parbat. K útoku sa prihlásili dve teroristické skupiny.

Miestna polícia potvrdila, že medzi obeťami sú traja Ukrajinci, dvaja Slováci, dvaja Číňania, Litovčan, Nepálec a Číňan s americkým občianstvom.

Podľa stránok ukrajinských horolezcov boli Slováci členmi ukrajinskej výpravy. Slovenské úrady ich mená preverujú.

Útok sa odohral okolo jednej hodiny rannej miestneho času v odľahlom turistickom stredisku správnej oblasti Gilgit-Baltistan neďaleko základného tábora pod snehom pokrytú horou Nanga Parbat, ktorá meria 8 125 metrov.

„Neznámi ľudia vnikli do hotela, kde prespávali zahraniční turisti, a začali strieľať,“ povedal agentúre Reuters policajný dôstojník Alí Šér. „Zabili desať zahraničných turistov a utiekli.“ Podľa informácií agentúry AP ozbrojenci mali na sebe policajné uniformy.

K útoku sa v telefonáte agentúre Reuters prihlásila pakistanská militantná skupina Džundulláh. „Títo cudzinci sú naši nepriatelia a my sa hrdo hlásime k zodpovednosti za ich zabitie. V budúcnosti budeme v podobných útokoch pokračovať,“ povedal hovorca skupiny Ahmad Marv.

Rovnaká skupina sa prihlásila k sérii útokov na príslušníkov šiitskej menšiny v severnom Pakistane vrátane prepadnutia autobusu vo februári 2012, pri ktorom ozbrojenci zabili 18 cestujúcich. Je to ale vôbec prvýkrát, čo v tejto oblasti známe svojou prírodnou krásou boli napadnutí zahraniční turisti.

Naopak podľa agentúr AP a AFP sa k masakru prihlásila pakistanská odnož radikálneho hnutia Taliban ako k odvete za májový útok amerického bezpilotného lietadla, pri ktorom bol zabitý jej druhý najvyšší veliteľ Valí Rahmán. Pakistanský Taliban chcel podľa vyhlásenia svojho hovorcu zabíjaním cudzincom svetu odkázať, aby sa zasadil za ukončenie útokov amerických bezpilotných lietadiel

Miestne úrady vyslali do oblasti príslušníkmi bezpečnostných síl. Oblasť je veľmi odľahlá a nevedú do nej žiadne zjazdné cesty, preto telá obetí bude musieť prepraviť vrtuľník.

Oblasť, ktorá hraničí s Čínou a pakistanskou časťou Kašmíru, bývala považovaná za jednu z najbezpečnejších v krajine.