Stalo sa tak na návrh rezortu spravodlivosti. Pre tlačovú agentúru APA to dnes vo Viedni potvrdila prezidentská kancelária.
Vlani sa rovnakého kroku hlavy štátu dočkalo 33 páchateľov.
V daných prípadoch ide zhodne o osoby, ktoré nespáchali závažné trestné činy na jednej strane, o ľudí, o ktorých sa vzhľadom na ich sociálne postavenie a zázemie nedá predpokladať, že by sa opätovne dostali do konfliktu so zákonom a v prípade cudzincov o osoby, ktoré sa vracajú do krajín pôvodu. Predpokladmi pre omilostenie boli výška úhrnného trestu do piatich rokov a odpykanie najmenej tretiny z neho.
Rakúsky prezident udelil v roku 2011 už predtým milosť v celkove 196 prípadoch. Kým do roku 2003 sa pri tzv. vianočnej amnestii dostávalo na slobodu v alpskej republike až do 600 väzňov, od roku 2003, keď dochádza k ich omilosťovaniu priebežne, má tento predvianočný údaj klesajúcu tendenciu.

















































