Rodina našla po mesiacoch strateného syna. Až genetický rozbor po rokoch odhalil, že to bolo cudzie dieťa

1677

V roku 1912 sa stratil štvorročný syn Lessie a Percyho Dunbarových Bobby. Po ôsmich mesiacoch pátrania sa chlapec konečne našiel. Až genetický rozbor o deväť dekád neskôr ale ukázal, že všetko bolo v skutočnosti inak…

Bolo 23. augusta 1912, keď si manželia z americkej Louisiany vyrazili na výlet k jazeru Swayze. Počas pobytu pri vode sa bez stopy stratil ich štvorročný syn Bobby. Polícia po ňom vyhlásila celoštátne pátranie, ale ako by sa po malom chlapcovi zľahla zem. Zvrat vo vyšetrovaní prišiel až o osem mesiacov neskôr.

Vtedy sa vo vedľajšom štáte Mississippi našiel chlapec podobný stratenému Bobbymu. Sprevádzal ho potulný kutil William Cantwell Walters, ktorý tvrdil, že chlapec sa volá Bruce Anderson a je to nemanželský syn jeho mladšieho brata a slúžky Julie Anderson. Toho času vraj práve hľadala prácu a o malého synčeka sa mal starať Walters. Jeho slová potvrdzovali aj obyvatelia mesta. Polícia muža napriek tomu zatkla a o náleze kontaktovala Dunbarovcov.
Podľa niektorých novín bolo prvé stretnutie chlapca a rodičov dojemné a domnelý Bobby sa mal hneď vrhnúť na svoju matku. Iné zdroje ale uvádzajú trochu odlišnejšiu situáciu. Chlapec sa k rodičom údajne moc nemal a nepoznával ich a sami Dunbarovci si neboli istí, či je to naozaj ich Bobby. Až materské znamienka a jazvy, ktoré malo dieťa na tele, jeho totožnosť potvrdili. Walters bol následne zatknutý a obvinený z únosu. Koniec príbehu to ale ešte zďaleka nebol.


Niekoľko mesiacov potom sa na scéne objavila sama údajná matka Bruce Julia Anderson. Tvrdila, že chlapca požičala Waltersovi len na dvojdenný výlet za jeho rodinou. Počas policajného testu bolo pred ňou predvedených niekoľko podobných chlapcov a jej úlohou bolo nájsť Bruce. V tejto skúške bohužiaľ zlyhala. Keď jej bol neskôr ukázaný Bobby, ani si nebola istá, či je to jej syn. Rovnako sa však na ďalší deň vrátila na stanicu a tvrdila, že Bobby je Bruce a chce ho vrátiť späť. Prvotne váhavá reakcia sudcu nepresvedčila a chlapca sa rozhodol nechať u Dunbarových. Na súdne spory nemala Julia peniaze, a tak sa vrátila späť do rodného domu v Severnej Karolíne. Chlapec sa po drobnej epizóde plne začlenil do rodiny a po čase vraj dokonca vykazoval známky toho, že v dome pred zmiznutím žíl. Ani vtedy nebol definitívny koniec.

Prípad vytiahla po rokoch na svetlo vnučka Margaret Dunbar Cutright, dcéra Bobbyho Dunbar mladšieho. Písal sa rok 2004 a Bobby starší bol už 38 rokov po smrti. Od tajomného zmiznutie ubehlo viac ako 92 rokov. Vďaka moderným metódam chcela Cutright raz navždy ukončiť pochybnosti o totožnosti deda a svojho otca poslala na genetický rozbor. Jeho DNA mala byť porovnávaná s DNA jeho bratranca, syna mladšieho brata Bobbyho. Výsledok bol šokujúci.

Genetická analýza preukázala, že domnelý Bobby nemal s rodinou Dunbar nič spolčeného a skutočne išlo o syna Julie Anderson. Lessie a Percy vychovávali roky cudzie dieťa, Julie o to svoje zase kvôli chybe vyšetrovateľov prišla. Je vlastne až zarážajúce, že ani jeden z rodičov nedokázal spoznať svoje dieťa alebo o neho neskôr viac nebojovali.

William Walter bol po dvoch rokoch väzenia prepustený a až do smrti v 30. rokoch stále trval na svojej nevine.
Otázka, čo sa stalo so skutočným Bobbym Dunbarom, zostáva nezodpovedaná. Podľa najpravdepodobnejší teórie ale spadol na rodinnom výlete do jazera, kde ho zjedli krokodíly.