Rokov MH370 sa pokúsi nájsť robotické ponorky sa sonary a kamerami

498

Stroj zmizol za dosiaľ neobjasnených príčin pred bezmála siedmimi mesiacmi pri lete z Kuala Lumpur do Pekingu s 293 ľuďmi na palube. 

V novo vymedzenej oblasti majú hľadať jeho vrak tri špeciálne plavidlá vybavené najmodernejšou technikou – robotickými ponorkami so sonarmi a videokamerami. V nedeľu dorazila na miesto prvej z prieskumných lodí, americká Go Phoenix, oznámil austrálsky úrad pre bezpečnosť dopravy (ATSB). 

Druhá loď, holandská Fugro Discovery, priplávala v nedeľu do prístavu Perth a do pátracej operácie v oblasti vzdialenej približne 1 800 kilometrov južnejšie sa podľa ATSB zapojí budúci piatok. Koncom októbra má pátracie flotilu posilniť ešte tretia loď, Fugro Equator.

Predpokladá sa, že Boeing 777 sa 8. marca zrútil v južnej časti Indického oceánu západne od pobrežia Austrálie po tom, čo sa z neznámych dôvodov odklonil zo svojej trasy do Pekingu.

Prvá fáza pátrania nebola úspešná. Austrálske úrady, ktoré doteraz riadili pátracia operácia, koncom augusta oznámili, že sa lietadlo zrejme stočil k juhu skôr, než sa predpokladalo. Vyšetrovatelia k tomu dospeli pri analýze telefonátu, ktorým sa zamestnanci spoločnosti Malaysia Airlines snažili nadviazať s posádkou lietadla kontakt. Pátracie tímy sa preto teraz zameriavajú na južnú časť zóny určenej na hľadanie trosiek stroja.