Už štvrtý diel filmu Bastardi, tentoraz s podtitulom reparát, aktuálne vysielajú české kiná. Kontroverzná sága je populárna najmä u mladších generácií, primárne kvôli divokému vyobrazeniu rómskych detí na školách. Niektorí majú dojem, že práve medzi rómskou komunitou sú Bastardi kultom, lenže opak je pravdou. Dokonca v nej panuje veľká nevôľa voči Zdeňkovi Godlovi, hviezde posledného dielu. „Je to komerčný komediant,“ hovorí jeden z predstaviteľov politickej strany Roma Luma.

Režisér Tomáš Magnusek ušiel od prvého dielu Bastardov dlhú cestu. Niektoré hlášky zľudoveli, tiež sa podarilo z (na pohľad) nie príliš profesionálneho počinu urobiť regulárny trhák, na ktorého premiére sa zišli zvučné mená šoubiznisu.

Niektoré hlášky zľudoveli, tiež sa podarilo z (na pohľad) nie príliš profesionálneho počinu urobiť regulárny trhák, na ktorého premiére sa zišli zvučné mená šoubiznisu.

Lenže v rómskej komunite sa rozhodne príliš veľkému nadšeniu neteší. Naopak.

Rómsky spevák Bartolomej Girga, ktorý zabodoval v súťaži Československo má talent a dojal porotu na čele s Martou Jandovou, sa k filmu vyjadril v živom vysielaní pred pár dňami. To keď komentoval kontroverzné vyjadrenie senátorky Jany Zwyrtek Hamplovej, že by rómske deti mali byť v oddelených triedach.

Z. Godla

Naznačil, že predsudky voči deťom vychádzajú práve z Magnuskovho filmu, kde sú vyobrazené ako nezvládnuteľní grázlici.

Jeho názor nie je ojedinelý. Hovorili predstaviteľovia nedávno vzniknutej rómskej strany Roma Luma .

Hon na bosorky! Likvidácia starých filmov a seriálov vadí aj niektorým aktivistom

„Presne kvôli takýmto filmom nás ľudia berú ako skutočných bastardov,“ hovorí Cavali, ktorý má výhrady aj voči rómskemu hercovi Zdeňku Godlovi. Ten v posledných Bastardoch stvárnil jednu z hlavných rolí a v niekoľkých rozhovoroch potom vyhlásil, že film verne vykresľuje realitu.

„Je to dement. My sme mu už v minulosti vynadali, keď podporil SPD v komunálnych voľbách. Tvrdil nám potom, že nevedel, čo je SPD zač. Skrátka komerčný komediant,“ myslí si Cavali.

Film Joker prináša strach! Pripomenul Američanom streľbu v kine

Rómska komunita s filmovou ságou bojuje v podstate od prvého dielu Bastardov. Napríklad server Romea.cz v priebehu rokov opakovane filmy kritizoval, označoval ich za „anticiganistickú“ sériu, a dokonca v minulosti zverejnil vysokoškolskú prácu študentky pardubickej univerzity, ktorá Magnuskove filmy analyzovala a konfrontovala tvorcu s ponížením, ktorého sa podľa nej rómskej komunite v Bastardoch dostalo .