Protesty hnutia Black Lives Matter smeruje do absolútnej hlúposti!  Vo svetle protestov je zreteľné stále silnejší volanie po odstraňovaní „závadných“ relácií z televíznej ponuky. Podľa samotných umelcov je to ale krok veľmi zlým smerom. O situácii informoval denník The Guardian.

Niektoré televízie a streamovacie platformy sa rozhodli odstrániť staré relácie z televíznej ponuky. Na vine má byť ich urážlivý humor alebo zlá reprezentácie menšín či policajtov. Doplatili na to britský komediálny seriál Malá veľká Británia, absurdný sitcom The Mighty Boosh, reality show Polícia v akcii USA alebo filmová klasika Juh proti Severu.

Niektorí zo súčasných aktivistov ale volajú po zastavení tejto cenzúry, pretože má odvádzať pozornosť od skutočných problémov. Spisovatelia Ayesha Hazariková a Sathnam Sanghera na sociálnych sieťach píšu, že namiesto „panického odstraňovanie“ starých relácií by sa mal nechať priestor mladým tvorcom inej farby pleti.

„Celé je to jedna veľká hlúposť. Z hlavnej myšlienky hnutia Black Lives Matter to urobí obyčajnú politickú korektnosť,“ napísal Sanghera, ktorému budúci rok vyjde kniha EmpireLand o krajinách neschopných vymaniť sa z dávnych tieňov britskej koloniálnej nadvlády.

Americký herec nafilmoval útok sám na seba. Útočníkom zaplatil, tí ho nakoniec prezradili

Polícia v akcii USA mala premiéru 11. marca 1989. Dodnes vzniklo tridsať radov s viac ako tisíckou epizód, zachytávajúcich policajtov pri práci vrátane riskantných zákrokov. Tesne za mužmi zákona sa drží niekoľko tímov kameramanov a zvukárov; nič nie je pripravené, jediným komentárom sú výroky zasahujúcich policajtov.
Úspešný seriál sa pritom dostal na obrazovky vlastne ako náhrada, vďaka štrajku amerických scenáristov z konca 80. rokov. Televízia Fox trpela nedostatkom relácií a policajné reality šou mala jednu výhodu: improvizovaná relácia bez akéhokoľvek scenára sa mohol okamžite začať natáčať. Ukážku nájdete na videu.

Organizácia Black Cinema House sa zameriava na filmovú produkciu od filmárov tmavej farby pleti. Jej predsedníčka Jaqueline Stewartová ale divákov nabáda, aby sa neprestali pozerať na Juh proti Severu, pretože slávna snímka ilustruje pojem rasovej nerovnosti a ponúka materiál k ďalším diskusiám.

Príbeh vraha: Rasista Mumia ABU-JAMAL čaká 36 rokov v cele smrti na popravu