Rusko rozširuje svoj vplyv. Po Kryme chce ťahať za nitky aj v Afganistane

238

Rusko chce tak potichu prebrať ekonomickú nadvládu nad Afganistanom po sťahujúcich sa Spojených štátoch.

Pre starších Afgancov, ktorí zažili sovietsku okupáciu v rokoch 1979 až 1989, sa jedná o závan starých čias studenej vojny. Do afganských tovární, ktoré tu v minulosti zriadil Sovietsky zväz, začína opäť prúdiť nové vybavenie podpísané Kremľom.

„Je jasne vidieť, že záujmy Ruska v Afganistane sú na vzostupe,“ uviedol pre server theguardian.com Stepan Anikjev, hovorca ruskej ambasády v Kábule. Zároveň dodal, že Rusko chce posilniť svoj vplyv v tomto regióne. „Nie iba kvôli Afganistanu, ale aj kvôli našim vlastným cieľom,“ prezradil Anikjev.

Z ruských vládnych kruhov znie jasné stanovisko- angažovanie v Afganistane má byť protikladom k humanitárnej pomoci Spojených štátov, ktorú mnohí Afganci kritizujú ako zbytočné plytvanie. „Chybou uplynulých dvanástich rokov bolo, že ľudia síce chceli dávať peniaze, ale bez akejkoľvek stratégie,“ myslí si ruský veľvyslanec v Afganistane Andrej Avetisjan, ktorý v Kábule pôsobil ako mladý diplomat aj v krušných 80. rokoch počas sovietskej okupácie.

Mnoho Afgancov, vrátane končiaceho prezidenta Hamída Karzaja, spomína na sovietsky ekonomický model nostalgicky, a to napriek desať rokov trvajúcemu vojnovému konfliktu medzi sovietskymi intervenčnými jednotkami a medzinárodnými povstaleckými skupinami mudžahedínov. „Sovietske peniaze jednoducho išli na tie správne miesta. Boli efektívny v investovaní peňazí a robili to skrze afganskú vládu,“ uviedol Karzaj v rozhovore pre server washingtonpost.com.

Vrelé vzťahy medzi Ruskom a Afganistanom sa prvýkrát prihlásili o slovo minulý mesiac, kedy ruský prezident Vladimir Putin poslal svojmu afganskému náprotivku správu, v ktorej vyzdvihuje dobré naladenie oboch krajín. „Som si istý, že priateľské väzby medzi Ruskom a Afganistanom v budúcnosti zaistí blahobyt a dobro pre naše národy,“ napísal Putin.