Ruský opozičný politik Boris Nemcov pár hodín predtým než ho zavraždili sa vyjadril na adresu Putina a k zmenám v Rusku

1541

než bol v centre Moskvy zastrelený. K jeho smrti došlo iba dva dni pred jeho plánovaným prejavom na veľkej protivládne demonštrácie.

Ideme ku dnu. Všetci. Kvôli politike Vladimíra Putina sa táto krajina s neuveriteľnými potenciálom potápa. Ekonomika, ktorá nazhromaždila obrovské devízové rezervy, je na pokraji kolapsu. Mali sme úspory v hodnote 500 miliárd dolárov!

Prvýkrát v našich dejinách sme mali šancu urobiť v našom rozvoji veľký skok vpred. Žiadny ruský vodca sa nikdy neocitol v tak nádejne situáciu s tak veľkými možnosťami. Ako to dopadlo, je zrejmé. Ocitli sme sa na okraji priepasti. Máme dvojcifernu infláciu, znehodnotený rubeľ a z Ruska uteká kapitál – do tejto doby odišlo z našej krajiny už 150 miliárd dolárov!

Dôkladne vymýval Rusom mozog

Vôbec nepochybujem o tom, že boj o to, aby sa Rusi prebudili, bude tvrdý. Ľudia si uvedomujú kam nás táto šialená politika priviedla. Vidia všadeprítomnú korupciu a majú osobné skúsenosti s neschopnosťou štátu. I napriek všetkému však stále veria svojmu vodcovi, pretože jednu vec robil v uplynulých rokoch veľmi dobre: Dôkladne vymýval Rusom mozog. Nainfikoval ich vírusom komplexu menejcennosti voči Západu a presvedčením, že existuje jediný spôsob, ako môžete ohromiť svet – silou, násilím a agresiou.

Putin naprogramoval mojich spoluobčanov tak, aby nenávideli cudzincov. Presvedčil ich, že musíme obnoviť bývalý sovietsky poriadok a že pozícia Ruska vo svete závisí len na tom, ako sa nás bude svet báť. To všetko sa mu podarilo pomocou propagandy, ktorá silne pripomína Goebbelsom riadenú propagandu nacistického Nemecka.

Propagandu vytvorenú po vzore nacistického Nemecka

Ak sa budeme baviť o tom, kto nesie zodpovednosť za prelievanie ruskej a ukrajinskej krvi, tak to nie je len Putin, ale aj ďalší páni – konkrétne Konstantin Ernst (generálny riaditelia Channel One) alebo Dmitrij Kiseljov (šéf novej ruskej štátnej spravodajskej agentúry Rossija Sivodňa). Konajú v súlade so základnými princípmi, ktoré presadzoval Joseph Goebbels. Hrajú na emócie; Čím väčšia lož, tým lepšie; stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Táto propaganda mieri na obyčajných ľudí a nie je tu žiadny priestor pre otázky či odlišné názory.

Bohužiaľ to funguje. Hystéria dosiahla bezprecedentnú úroveň a tu je treba hľadať korene toho, prečo tak vysoké percento ľudí podporuje Putina. Musíme preto čo najrýchlejšie Rusom ukázať, že existuje alternatíva, že Putinova politika vedie k úpadku a že má pre náš štát samovražedné dôsledky. Času, ktorý zostáva na to, aby sa Rusko ešte mohlo prebudiť, rýchlo ubúda.

Pretože Rusko sa rýchlo mení vo fašistický štát. Máme tu propagandu vytvorenú po vzore nacistického Nemecka. Vznikli už zárodky útočných brigád v štýle SA. Ako inak sa dá pomenovať tá vec, ktorej  hovoria Anti-Majdan, táto pseudoobčianska iniciatíva, ktorá sa zišla pred dvoma týždňami s cieľom torpédovať výročie revolúcie na Majdane?

Do Moskvy boli pozvážané desiatky tisíc zaplatených „demonštrantov“, agresívnych násilníkov a pochybných existencií najrôznejšieho druhu. Snažili sa nás zastrašiť. Niesli portréty Putina a prisahali, že si to vybavia so všetkými, ktorí sú proti nim; sľubovali dokonca, že rebelov budú zabíjať. Rovnaké ako v hitlerovskom Nemecku. A to je len začiatok.

Máme šovinistickú a agresívnu zahraničnú politiku, ktorá oživuje imperiálne komplexy. Dochádza k militarizácii spoločnosti. To sú predsa charakteristiky fašistického režimu. Alebo snáď nie? Samotný Putin fašista nie je. On len cynicky využíva niektoré prvky minulosti a mieša ich s inými ako sú napríklad sovietske tradície. Výsledkom je hybrid – súčasný hybridný fašizmus.

Je to podobné ako s vojnou na Ukrajinu. Prebieha tam vojna, sú tam ruskí vojaci, ale Kremeľ to popiera a tvári sa, že vláda nemá s týmito tankami a vojenskými jednotkami v Donecku nič spoločného.
Rovnaké je to aj s fašizmom – existuje v Rusku, ale úrady tvrdia, že bojujú proti fašizmu na Ukrajine. Ak to šialenstvo nezastavíme, bude to mať ničivé dôsledky pre nás pre všetkých.

Potreba ochrany ruských menšín

Otvorene pohŕda celým svetovým systémom! Úplne bez obalu hovorí, že Západ je horší ako my, že je zlý a slabý. Tvrdí, že si Ukrajinci nedokážu utvoriť vlastný štát a že len on, Putin, im môže pomôcť.
Hovorí o potrebe zmeniť svetový poriadok, o neodňateľnom práve Ruska na svoju vlastnú sféru vplyvu, o potrebe ochrany ruských menšín v zahraničí. Kremeľ využíva menšiny a jazykové a kultúrne problémy ako výbušninu, pomocou ktorej necháva susedné krajiny explodovať znútra.

A to je práve to najstrašnejšie: ľudia, ktorí majú pod kontrolou Kremeľ, sú presvedčení o tom, že majú recept na šťastie pre túto obrovskú krajinu. Požičali si pár hesiel a ideí od niektorých silne autoritárskych režimov z  minulosti a zabudovali ich do súčasného medzinárodného systému. To všetko zamiešali a sami seba považujú za géniov.