Švédsko znovu vojensky obsadí strategický ostrov v Baltskom mori

436

    Kvôli ruskej anexii Krymu a zvyšujúcemu sa napätiu medzi Západom a Ruskom sa Švédsko odhodlalo k niekoľkým krokom, ktoré majú posilniť obranyschopnosť krajiny.

    Tým najviditeľnejším asi bude znovuobnovenie stálej vojenskej prítomnosti na ostrove Gotland po desiatich rokoch. Asi 175 kilometrov dlhý a 50 kilometrov široký ostrov nemal stálu vojenskú prítomnosť od roku 2005, ale je kvôli svojej strategickej polohe kritickým miestom pre švédsku obranu.

    Zvlášť vo svetle udalostí posledných mesiacov, kedy Švédsko zaznamenalo niekoľko narušenia svojho vzdušného priestoru ruskými lietadlami a dvakrát pátralo po tajomných ponorkách u svojich brehov.

    Ministerstvo obrany už odporučilo na ostrov, ležiaci na polceste medzi Švédskom a Lotyšskom, vyslať asi 150 vojakov. Zatiaľ.

    Podľa ministra obrany Petera Hultqvista sa oblasť takisto stane miestom intenzívnych vojenských manévrov pozemných síl, námorníctva i letectva. „Je to signál pre okolie, že sme si vedomí veľkej dôležitosti Gotland. Všetko, čo robíme, je súčasťou potvrdenia švédskej suverenity,“ citovali švédske médiá.