RÚZ: Má výhrady k návrhom zákonov, ktoré má prerokovať NR SR

323

Podľa slov viceprezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Jozefa Špirka na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave zamestnávatelia združení v RÚZ preto predkladajú k niektorým dôležitým legislatívnym návrhom s významným dopadom na podnikateľské prostredie nasledovné pripomienky: 
Zákon č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie, ktorý stanovuje povinnosť pre spotrebiteľov energie v priemysle a pôdohospodárstve vyhodnotiť energetickú náročnosť výroby energetickým auditom a audit opakovať v päťročných intervaloch. Energetický audit musí vykonávať audítor, ktorý musí byť zapísaný v zozname energetických audítorov. Predkladateľ sa v dôvodovej správe odvoláva na potrebu transpozície európskej legislatívy, avšak zákon v ukladaní povinnosti zamestnávateľom ide nad rámec požiadaviek Európskej únie. RÚZ vzhľadom na súčasnú neustále sa zhoršujúcu situáciu v krajinách EÚ navrhuje odložiť účinnosť zákona o dva roky.
Novela zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, ktorého novelizácia je aktuálne prerokúvaná v Národnej rade SR, okrem iného upravuje i limity pre výkon auditu účtovnej závierky. Povinnosť auditu sa týka veľkého počtu spoločností, ktoré každoročne musia znášať náklady na realizáciu auditu. Audit obchodnej spoločnosti totiž predstavuje významnú nákladovú položku a zákon navyše nerozlišuje spoločnosti podľa ďalších ukazovateľov, ktoré reálne ovplyvňujú potrebu výkonu auditu (obchodovanie s akciami spoločnosti na burze, vlastnícka štruktúra a pod.).
Návrh ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti predstavuje limity hospodárenia s verejnými financiami, ktoré sa predstavitelia krajiny zaväzujú dodržiavať. Hoci samotný zákon nedokáže prinútiť rozhodujúce orgány k zodpovednému hospodáreniu, jeho ústavný charakter a požiadavky transparentnosti majú vytvárať silný neformálny tlak na jeho dodržiavanie. RÚZ preto víta snahu zaviesť limit štátneho dlhu, čo by malo prispieť k dlhodobej udržateľnosti verejných financií. Návrh zákona však považuje za málo ambiciózny a vysielajúci signál, že formou ústavnej väčšiny bude umožnené zvýšiť dlh zo súčasných 44% na 60%. Návrh sankcií navyše postihuje iba vládu, pričom možnosti poslancov Národnej rady prijať zásadné zmeny vedúce k zvyšovaniu deficitu a následne štátneho dlhu limitované ani sankcionované nebudú. RÚZ preto žiada, aby v rámci prerokúvania ústavného zákona v NR SR boli zavedené prísnejšie limity pre hospodárenie s verejnými financiami (napríklad nižší dlh či zavedenie výdavkových stropov).
Zákon o verejnom obstarávaní žiadajú zamestnávatelia doplniť o návrhy, ktoré prezentovali na rokovaní s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. Ide o zavedenie povinnosti obstarávateľovi, aby podmienky verejného obstarávania zverejnil na internete v momente vyhlásenia verejného obstarávania. Toto opatrenie zabezpečí oveľa väčšiu transparentnosť a možnosť dôslednejšej kontroly verejného obstarávania verejnosťou. Ďalej požadujú legislatívne obmedziť možnosť pre obstarávateľa zakomponovať do podmienok zbytočné formálno-technické požiadavky, ktoré nemajú vplyv na kvalitu a funkčnosť predmetu verejného obstarávania. Takéto požiadavky sú často účelové a ich cieľom je zúžiť okruh uchádzačov.