Sám sa zastreliť nemohol, odmietol expert verziu o van Goghovej samovražde

327

Uznávaný americký patológ a odborník na strelné zranenia Vincent di Maio teraz prakticky vylúčil možnosť samovraždy.

Maliarová smrt, od ktorej tento rok uplynulo 124 rokov, sa teraz podrobne venuje magazín Vanity Fair, konkrétne Steven Naifeh a Gregory White Smith. V tomto prípade sú mená autorov dôležité: životu umelca sa niekoľko rokov venovali, študovali v archívoch a v roku 2011 vydali jeho deväťstostranovú biografiu.

V jej prílohe spochybnili dovtedy prijímanú verziu o umelcovej samovražde, čím vniesli do odborných kruhov pri, čo sa onoho júlového dňa leta 1890 za francúzsku dedinou Auvers, obľúbeným to útočiskom umelcov kúsok od Paríža, stalo. A či oscarový snímok Smäd po živote režiséra Vincenta Minnelliho z roku 1956 nebuduje falošný mýtus o samovražde.

V reakcii na vlnu kritiky – vychádzajúce sčasti zo senzačných novinových titulkov, nie priamo z formulácií Naifeh a Smitha – sa autori životopisu obrátili na jednu z najuznávanejších kapacít v odbore súdnej patológie: Čo si myslíte o dostupných informáciách?

Na scéne sa tak objavil už tretí Vincent (po van Gogha a režisérovi Minnellim), totiž expert na strelná poranenia Vincent di Maio. Američania ho poznajú napríklad ako svedka z prípadu zastrelenia černošského študenta Trayvona Martina.