Slovenskí Rómovia okupujú Brusel

1948

 v mestečku Berchem-Saint-Agathe, kde boli bez tečúcej vody a elektriny.

Tlačová agentúra Belga upozornila, že ide o štyri neprispôsobivé rómske rodiny slovenského pôvodu, ktoré boli v stredu minulý týždeň vysťahované zo stredísk, ktoré im poskytovali od decembra strechu nad hlavou.
Podľa agentúry Belga 15 rómskych detí slovenského pôvodu a ich dospelí príbuzní boli v stredu (13.5) vysťahovaní z domu na ulici Fritz Toussaint vo štvrti Ixelles.

Ide o sociálne zariadenie otvorené na základe humanitárnej dohody medzi Federálnou agentúrou pre azylantov (Fedasil) a neziskovou organizáciou Samusocial, ktorá sa snaží pomáhať bezdomovcom a ľuďom v núdzi, najmä počas zimného obdobia. Rómovia zo Slovenska boli v tomto centre ubytovaní od vlaňajšieho decembra.

Fedasil 13. mája rozhodol, že 16 rodín musí priestory tohto centra, ktoré má maximálnu kapacitu 250 osôb a je zamerané najmä na rodiny bez prístrešia, opustiť. Vysťahované osoby môžu žiadať o poskytnutie prístreška v iných prijímacích centrách v Bruseli.

Nie je to po prvýkrát

Skupina Rómov už predtým nezákonne obývala bruselské parky, rôzne opustené domy, ako aj priestory zavretej továrne v mestečku Berchem-Saint-Agathe, kde boli bez tečúcej vody a elektriny. Svoje okolie znečisťovalo svojími výkalmi a odpadkami.

Nemajú sa kam vrátiť

Televízna stanica RTBF na svojom internetovom spravodajskom serveri upozornila, že ide o skupiny Rómov z okolia Košíc, ktoré tvrdia, že v rodnej krajine boli obeťou perzekúcií zo strany úradov a ich domy bol zničené, preto sa nemajú kam vrátiť.

Prípadnú žiadosť o azyl budú riešiť štandardne

Generálny splnomocnenec pre práva detí vyzýva federálnu vládu a samosprávu regiónu Brusel, aby spoločnými silami našli riešenie tejto situácie.

Občania Slovenska, ktoré je súčasťou EÚ, môžu zostať v Belgicku za predpokladu, že si tam nájdu prácu alebo preukážu dostatočné príjmy, aby neboli záťažou pre belgický systém sociálneho zabezpečenia.
Ich prípadná žiadosť o azyl bude spracovaná bežným úradným postupom. Ako občania EÚ nemajú právo na podporu zo strany agentúry Fedasil, doteraz dostávali výnimku práve kvôli deťom, ktoré sú súčasťou tejto skupiny.