Solárne panely a veterné elektrárne vraj zabili vo Francúzsku stovky kráv

345

Vo Francúzsku vlani riešili farmári stovky podivných úhynov dobytka, pre ktoré nemali veterinári ani odborníci žiadne vysvetlenie. Zvieratá umierala bez akejkoľvek príčiny. Vedci urobili sériu testov a prišli s mimoriadne znepokojivou teóriou. Podľa nej kravy zabil prúd z veterných a solárnych elektrární.

Situácia s podivným úhynom hovädzieho dobytka bola hlásená na niekoľkých miestach v Bretónsku, najhoršia bola situácia v Cote-d’Amour. Tu uhynuli na niekoľkých farmách stovky kusov dobytka. Jeden z miestnych farmárov Patrick Le Nechet uviedol, že jeho kravy začali už pred niekoľkými rokmi strácať na váhe a vlani uhynuli. Netrpeli pritom žiadnymi chorobami, zdali sa byť inak v poriadku, žiadne symptómy bežných ochorení nevykazovali.

Le Nechet podozrieva okolité veterné a solárne elektrárne, pretože problémy s kravami začali v čase, keď v oblasti boli nainštalované práve tieto obnoviteľné zdroje energie. Le Nechet preto zaplatil špeciálne testy, ktoré mali jeho domnienku potvrdiť. A ukázalo sa, že v pôde i vode je napätie 1 volt, čo je trikrát viac, než sú povolené limity pre zvieratá. Prúd z elektrární prúdi do okolitej pôdy a vody a zrejme pomaly zabíjal kravy na pastvinách.

Divné úmrtia 3

Aj ďalší farmári utrpeli veľmi citeľné straty na dobytku a priznávajú, že ich situácia znepokojuje. Mnohí si vzali na svoje podnikanie pôžičky, splácajú úvery a teraz sledujú, ako im ich dobytok zomiera. Problém je, že zatiaľ nikto nedokázal s určitosťou dokázať, že to bol práve prúd, čo kravy zabilo. Je veľmi dobre zdokumentované, že prúd má na dobytok negatívny vplyv, ale o priamom spôsobení smrti takto malým, hoci vyššieho radu, sa zatiaľ nikde nepísalo.

Odvážne zvieratá zachraňujú ľudské životy

Čo bude s problémom ďalej, sa zatiaľ nevie. Farmári sa obávajú, že budú musieť svoje farmy zatvoriť, úrady bez vedeckých štúdií nič robiť nemôžu, veterné a solárne elektrárne tiež majitelia len tak neodstránia. Než sa veci pohnú nejakým smerom, zrejme ešte bude musieť umrieť mnoho kráv.

ENERGIA: Nemecko buduje v moriach gigantické energetické parky