Španielsky antikvariát našiel v jednej z kníh falošnú bombu

992

Bomba sa nachádzala v knihe Kráľ žobrákov od francúzskeho spisovateľa Jeana Larteguye. Keď vzal zamestnanec antikvariátnu knihu do ruky, prišlo mu, že je neobvykle ťažká. Potom knihu otvoril a s hrôzou zistil, že sa pozerá na pekelný stroj s množstvom drôtov a časovačov.

Ihneď ho napadlo, že sa pozerá na bombu ukrytú v knihe, akú pravdepodobne používajú teroristi pri svojich útokoch. Všetci ľudia museli podnik opustiť a bola privolaná polícia.

„Kniha je zo zámoria, pochádza niekedy z rokov 1985 – 1986. Keď sme ju zdvihli, bola veľmi ťažká. Otvorili sme ju a našli vnútri mechanizmus,“ povedal zamestnanec podniku španielskym novinám Extremadura News. Ten tiež poslal fotografiu bomby policajtom, ktorí ihneď vyslali na miesto špecialistu z pyrotechnickej jednotky.

Tí zistili, že všetky batérie v časovača sú už veľmi dlho vybité a tiež vnútri knihy nie je vôbec žiadna výbušnina. Experti z pyrotechnické jednotky odviezli zariadenie k ďalšiemu skúmaniu, ale podľa všetkého je úplne neškodné.

Napriek tomu má majiteľ podniku podozrenie, že kniha tak úplne neškodná nie je. Vzhľadom k tomu, že autorom knihy je Bask a dostala sa do antikvariátu v 80. rokoch, je možné, že patrila nejakému členovi baskickej teroristickej organizácie ETA. Tá sa preslávila mnohými bombovými útokmi a únosmi, ktorými si chcela vybojovať nezávislosť Baskicka. Navyše sám Larteguy vo svojej ďalšej knihe Centurion použil scenár atentátu s tikajúcou bombou. Je považovaná za prelomovú v tom, že zvažuje ako legitímne použitie mučenia v prípade, že by sa tak odvrátil teroristický útok. Je to všetko len náhoda? Je možné, že kniha kedysi bola skutočne funkčným pekelným strojom týchto teroristov, ktorá sa nejakým riadením osudu dostala až do antikvariátu.