Vodu kážu a víno pijú! Klimatická konferencia OSN COP26 v škótskom meste Glasgow ďalej pokračuje a svetoví lídri laicky povedané nasľubovali „hory doly“ v boji s klimatickými zmenami. Lenže napriek tomu, že sa zaviazali k znižovaniu emisií, využívajú súkromné ​​lietadlá k cestám, ktoré by zvládli prejsť aj vlakom. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si tryskáčom napríklad vyrazila z Viedne do Bratislavy, uviedol denník Daily Express.

Európske metropoly sú od seba vzdialené necelých 50 kilometrov a funguje medzi nimi priame vlakové spojenie, von der Leyenová by vo vlaku strávila len niečo cez hodinu, aj tak zvolila svoje lietadlo. Aktivisti proti šéfke EK vystúpili a poukázali na to, že ona sama vyzvala ľudí, aby sa zamysleli nad svojou uhlíkovou stopou. Podľa nich by sa ona mala zamyslieť nad tou svojou.

 Propaguje zelenú politiku,  ale neriadi sa ňou 

Von der Leyenová sa ujala funkcie v decembri 2019, odvtedy podnikla 34 zahraničných ciest, pri 18 z nich využila lietadlo. Podieľa sa na klimatickej katastrofe,“ ozvali sa environmentalisti. Von der Leyenová sa pritom na konferencii COP26 priklonila k „zelenej politike“. Dohody majú za cieľ zastaviť odlesňovanie planéty, znížiť emisie metánu, uľahčiť transfer čistých technológií či prispieť k ekologickej transformácii oceliarstva. Britský premiér Boris Johnson je po úvodných dňoch klimatického summitu v Glasgowe mierne optimistický, pokiaľ ide o pokrok pri rokovaniach o boji proti globálnemu otepľovaniu. Varoval však pred falošnou nádejou. Podľa českého premiéra Andreja Babiša debata o klíme nepriniesla nič nové.

Šatka WAIR filtruje vzduch a monitoruje kvalitu ovzdušia

Takmer stovka krajín sa pripojila k plánu znížiť emisie metánu, ktorý predstavili americký prezident Joe Biden, von der Leyenová a kanadský premiér Justin Trudeau. Podľa Bidena sa k cieľom znížiť do roku 2030 úniky metánu do atmosféry o 30 percent oproti roku 2020 zaviazali krajiny, ktoré dohromady predstavujú viac ako polovicu všetkých emisií tohto plynu. Nová regulácia, ktorá začne platiť pravdepodobne od roku 2023, bude namierená na zníženie emisií pri ťažbe ropy a zemného plynu. Medzi signatármi paktu chýba Čína, India a Rusko.

Biden aj von der Leyenová, ale aj celý rad ďalších účastníkov klimatickej konferencie, boli kritizovaní za počet áut a lietadiel, ktorými do Škótska pricestovali. Biden denne jazdil z Edinburghu do Glasgow v kolóne 20 vozidiel, jeho prezidentská limuzína pritom vyprodukuje desaťkrát viac výfukových plynov ako bežné vozidlo. Aktivisti sa tiež dopátrali toho, že von der Leyenová využíva lietadlo aj na cesty, na ktoré by nemusela.

 Čaputová do OSN došla z hotela  pešo 

Von der Leyenová podľa všetkého lieta všade súkromným tryskáčom, zdroj z EK dodal, že lety nie sú uskutočniteľné „klasickým komerčným lietadlom“. Avšak letecké spoje napríklad medzi Lisabonom a Madridom existujú, rovnako ako medzi ďalšími európskymi metropolami a veľkomestami. V januári 2020 zase šéfka EK letela z Bruselu do Londýna rokovať o brexite, späť do Belgicka sa ale vrátila vysokorýchlostným vlakom Eurostar.

Peking zahalil „mliečny“ smogový opar, vláda chce trestať aj grilovanie

Súkromné ​​tryskáče neúmerne zaťažujú životné prostredie, každú hodinu vypustia tony oxidu uhličitého. Počínanie von der Leyenovej dlhodobo kritizujú zástupcovia charitatívnej environmentálnej skupiny Zelená Alliance. „Súkromné ​​tryskáče sú katastrofou pre klímu,“ uviedla Helena Bennettová zo skupiny. „Jeden súkromný let vyprodukuje dve tony emisií, to je štvrtina toho, čo bežný Európan vyprodukuje za celý rok,“ objasnila Bennettová.

„Pre prezidentov a premiérov či biznismenov lietajúcich po celom svete kvôli krátkym rokovaniam, ktoré mohli byť na Zoome, máme jediný odkaz: Je potrebné cestovať udržateľne. Existuje množstvo variantov od komerčných letov po vlaky a diaľkové autobusy. Len tak znížime počty emisií na osobu,“ dodala Bennettová. Von der Leyenová odkázala, že do Glasgow letela strojom, ktorý používa biopalivo.

General Motors plánuje využívať iba energiu z obnoviteľných zdrojov

Vlakom po Európe často cestuje napríklad prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa tiež preslávila tým, keď na klimatický summit OSN v roku 2019 konajúci sa v New Yorku prišla zo svojho hotela pešo, namiesto toho, aby išla autom ako rad ostatných svetových lídrov.