V Tepliciach sa zišli stovky ľudí na zhromaždení za Roma Stanislava (†46), ktorý pred týždňom zomrel krátko po policajnom zásahu. Polícia vinu za jeho smrť odmieta. Po ukončení zhromaždenia sa ľudia vydali k miestnej policajnej stanici. Tam je čakali aj policajný ťažkoodenci. Demonštrujúci sa nakoniec okolo 16:00 rozišli.

Veľká pietne akcie sa koná v Tepliciach kvôli úmrtiu miestneho občana Stanislava T. († 46). Na mieste sa zišli už stovky ľudí. Pripomínajú si incident, pri ktorom minulú sobotu zahynul v sanitke po tom, čo ho polícia spacifikovala kvôli agresii a ničenie majetku.

Stovky ľudí skandovali „Poďte nás zabiť“. Podľa nich polícia pochybila. Polícia vinu na mužovom úmrtí opakovane odmietla. Ľudia, ktorí sa zišli v Tepliciach, ale dávajú hlasno najavo opačný názor.

Pri megafóne sa striedajú rôzni rečníci, medzi nimi aj kňaz, ktorý predniesol modlitbu za zomrelého. Polícia zhromaždenie monitoruje, k miestu konania kvôli bezpečnosti uzavrela príjazdové cesty, povedal regionálny policajný hovorca Daniel Vítek.

Polícia opísala posledných 45 minút života zakľaknutého českého George Floyda, Stanislava (†46).

Podľa spoluorganizátora piety, ktorá sa tu mala pôvodne uskutočniť, Miroslava Brože, ide o demonštráciu. „Stratili sme nad tým kontrolu,“ povedal. Po oficiálnom ukončení akcie sa potom dav vydal k miestnej policajnej stanici. O vypäté okamihy nebola núdza. Keď ale polícia vyzvala zhromaždenie k rozchodu a začalo pršať, vďaka dažďu sa dav rozišiel.

Kvôli potýčke dvoch sfetovaných Rómov, ktorí poškodzovali cudzie autá, zasahovali policajti v Tepliciach v sobotu 19. júna popoludní. Keď na miesto prišla hliadka, ležal podľa polície jeden z nich na zemi a mal zjavná zranenia. Keď sa k nemu policajti priblížili, začal byť agresívny a napadol ich, uviedla polícia.

Drogový gang: Ostrieľaný boss, recidivista a penzistka si chceli zarobiť milióny! 

Policajti použili donucovacie prostriedky a privolali sanitku, vo vozidle záchranári zahájili resuscitáciu, zhruba o 15 minút neskôr lekár v nemocnici konštatoval smrť štyridsaťšesťročného muža.

Súdna pitva vylúčila súvislosť úmrtia s policajným zákrokom, pitevnej správa poukazuje na ovplyvnenie drogou, uviedol už skôr policajný hovorca. Zástupcovia ústeckého krajského policajného riaditeľstva vo štvrtok povedali, že donucovacie prostriedky, ktoré policajti použili pri zákroku, zodpovedali intenzite útoku.

Matka, ktorá bola odsúdená za pôrod do záchodu na 20 rokov, je už na slobode a znova tehotná.

Zatiaľ však ide o predbežné výstupy vyšetrovania odboru vnútornej kontroly, nie sú konečné. Pitva zosnulého podľa nich neodhalila známky poranenia orgánov ani dusenie, muž mal v tele pervitín. Zomrel na zlyhanie srdca. Policajti trvajú na tom, že smrť nesúvisela so zákrokom.

Zasahujúcich policajtov sa okrem policajného prezidenta Jána Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD). Generálny inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) oznámila, že v jednaní policajtov momentálne nevidí trestný čin, a nebudú preto vo veci začaté úkony trestného konania.

K dôslednému vyšetreniu incidentu vyzvala Rada Európy aj česká pobočka organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International, ktorá zákrok polícia označila za hrubý a nezákonný. Podľa rady sú zábery z incidentu znepokojujúce a vyvolávajú veľa otázok. Policajným zásahom sa mieni zaoberať aj zástupkyňa ombudsmana Monika Šimůnková.

Za jazdy skáču na autá! Nebezpečná zábava detí v osade, niekoľko sa ich už zranilo! 

Výroky Babiša a Hamáčka kritizovali občianski členovia Rady vlády pre záležitosti rómskej menšiny, podľa nich totiž podkopávajú dôveru v nestrannosť vyšetrovania.

Šéf Ústrednej rady nemeckých Sintov a Rómov Romani Rose označil zásah českej polície v Tepliciach za neľudský, odporný a brutálny. Rada, ktorá združuje rómske etnika v Nemecku, vidí podobu s prípadom černocha George Floyda. Ten zomrel v Spojených štátoch vlani v máji po tom, čo mu policajt niekoľko minút kľačal na krku.