Súd odškodnil Amandu Knoxovú v prípade vraždy Meredith Kercherovej

Nemala právnika ani tlmočníka

372

Taliansko musí zaplatiť Američanke Amande Knoxovej odškodnenie vo výške 18.000 eur. Vo štvrtok o tom rozhodol Európsky súd pre ľudské práva. Talianske úrady podľa neho porušili viacero práv tejto mladej ženy, ktorá bola v minulosti odsúdená za vraždu svojej britskej spolubývajúcej, neskôr ju však súd viny zbavil.

Súd so sídlom v Štrasburgu Taliansko potrestal za to, že Knoxovej úrady počas výsluchu po vražde Britky z novembra 2007 neposkytli právnika ani tlmočníka. „Knoxová bola mimoriadne zraniteľná, pretože išlo o mladú cudzinku, ktorá vtedy mala dvadsať rokov a ktorá v Taliansku tou dobou ešte nebola dlho a poriadne nevedela taliansky,“ pripomenul súd.

„Mala som románik s väzenkyňou“ hovorí Amanda Knoxová o svojom pobyt v talianskej base

Podľa agentúry DPA sa možno proti dnešnému rozsudku do troch mesiacov odvolať.

 Za štyri roky  18.000 eur 

Amanda Knoxová a Meredith Kercherovej spolu bývali v talianskej Perugii, kde obe študovali. Začiatkom novembra 2007 bolo nahé telo Kercherovej nájdené v ich byte s podrezaným hrdlom, množstvom bodných rán a podliatin. Knoxová bola v roku 2009 spolu so svojím niekdajším priateľom odsúdená k mnohoročnému väzenia kvôli vražde Britky. Avšak v marci 2015 taliansky najvyšší súd oboch v tomto prípade oslobodil spod obžaloby. Celý prípad sprevádzali dlhoročné súdne ťahanice. Knoxová strávila v talianskom väzení štyri roky. Do USA sa vrátila v roku 2011 po prvom oslobodzujúcim rozsudku. Nechala sa počuť, že do Talianska sa nikdy nevráti.

Brutálna vražda v chatke číslo 28. Nevyriešená záhada, ktorá dodnes straší kalifornske letovisko

Po svojom návrate do rodného Seattlu Knoxová dokončila štúdia a vydala knižku o svojej kauze. Neskôr pracovala pre rôzne médiá a predvlani v jednom rozhovore oznámila, že sa chce venovať činnosti v prospech nespravodlivo obvinených.

Jediným, kto si odpykáva trest väzenia kvôli vražde Kercherovej, je Rudy Guede, imigrant z Pobrežia Slonoviny.