Švédsku dal pokoj aj Usáma. Teraz sa krajina bojí, že džihádu neutečie

559

    Šéf švédskej tajnej služby SAPO Anders Thornberg si už svoje najvážnejšie obavy nenechal pre seba, poťažmo pre svoj úrad. Agentúre Reuters minulý týždeň v rozhovore povedal, že krajina čelí vzrastajúcej hrozbe islamistických radikálov vzhľadom na krízu v Iraku a Sýrii. A vzhľadom k tomu, koľko (potomkov) imigrantov z Blízkeho východu má švédske občianstvo.

    Thornberg okrem iného uviedol, že počet Švédov, ktorí odišli bojovať do týchto krajín, sa za minulý rok strojnásobil. A zároveň sa ich za posledné dva roky ďaleko viac ako v predchádzajúcich desiatich rokoch zapojilo do iných konfliktov.

    Rekordný rast imigrácie – v tomto roku sa očakáva prílev 90 tisíc ľudí len zo Sýrie a Iraku – zároveň zvyšuje bezbrannosť Švédska pred infiltráciou radikálov. Bojovníci sa totiž zároveň v stále väčšom počte vracajú domov. A tajné služby varujú, že vzhľadom na ich súčasnému rozpočtu a personálnemu obsadeniu sa im taký počet nemôže podariť ustrážiť.

    SAPO spočítala, že zo Švédska odcestovalo na bojisko v Sýrii a Iraku do služieb al-Káidy či Islamského štátu okolo troch stoviek jeho občanov, z ktorých tam už vyše tridsať zahynulo. A zhruba osemdesiat z nich sa vrátilo do krajiny.