Taliansky politik označil prvú černošskú ministerku za prostitútku

241

Cecile Kyengeová pochádza z Demokratickej republiky Kongo a v Taliansku má na starosť ministerstvo integrácie.

Štyridsaťosemročná očná lekárka a matka dvoch detí žije v Taliansku od roku 1983. Od apríla je vôbec prvou ministerkou čiernej pleti, a to vo vláde ľavicovo liberálneho premiéra Enrica Letty. Kvôli jej konžskému pôvodu sa však často stáva terčom rasistických a urážlivých komentárov.

Naposledy sa voči nej hanlivo vyjadril Cristiano Za Garibaldi, zástupca primátora mesta Diano Marina, ktorý zastupuje stranu Ľud slobody, ktorú vedie niekdajší taliansky premiér Silvio Berlusconi. Na svojom facebookovom profile napísal, že sa až podozrivo často vyskytovala kedysi v miestach, kde operujú talianske prostitútky.

O deň neskôr sa vynoril so zmierlivým tónom a snažil sa urážlivý komentár zviesť na stres, ktorému bol vraj v poslednej dobe vystavený.

„Komentár, ktorý som zverejnil, bol nechutný a urážlivý,“ priznal. Pripomenul tak iba ťažký údel prvej černošskej ministerka v Taliansku, ktorá sa často stáva terčom rôznych rasistických urážok. A to nielen od anonymov, ale aj verejne činných figúr.

Napríklad pred mesiacom ju senátor z protiimigrantskej strany Liga severu Robert Calderoli prirovnal k orangutanov. V júni politička z rovnakej strany vyhlásila, že by ju mal niekto znásilniť, aby Keyengová pochopila, ako vážny bol nedávny sexuálny útok na dve ženy somálskym imigrantom.

To však nie sú jediné útoky zo strán politikov, okrem toho sa stáva terčom zloby a nenávisti aj anonymov. Počas jej verejného vystúpenia v júli na ňu ktosi hodil banány. A nedávno polícia zatkla päťdesiatosemročného neonacistu, ktorý distribuoval letáky s rasistickými urážkami na jej osobu.

Mnoho Talianov sa za takéto správanie (hlavne teda politikov) voči Keyengové hanbí, podotkol denník The Daily Telegraph na svojom webe. Napríklad poslanec Edoardo Patriarca z Demokratickej strany ich označil za neprípustné a ako snahu znevážiť jej snahu v boji proti rasizmu a za väčšie práva imigrantov.

Samotná Kyengeová reaguje na podobné útoky skôr pokojne a tvrdia, že to nie sú ani tak útoky na jej osobu ako skôr vyjadrenie odporu voči tomu, že sa Taliansko, kam smeruje množstvo imigrantov, stáva čím ďalej viac multikultúrna krajín.