Tokio za pol miliardy dolárov zmrazí pôdu okolo rádioaktívne Fukušimy

259

Oznámil to tajomník úradu vlády. Tokio tým stupňuje svoje kroky proti kríze okolo kontaminovanej vody, ktorá je následkom najhoršej jadrovej havárie za posledného štvrť storočia.

„Problém kontaminovanej vody sa stáva každý deň kritickejší a vláda považuje za nevyhnutné, aby sa do jeho riešenia zapojila čo najviac, “ povedal na tlačovej konferencii najvyšší vládny tajomník Jošihide Suga.

Peniaze sa podľa tajomníka vlády využijú na vybudovanie nepriepustnej podzemnej zábrany tým, že sa zmrazí pôda okolo poškodených reaktorov. Ďalšie sumy pôjdu na dekontamináciu vody.

Vláda prišla s novými opatreniami krátko po tom, čo prevádzkovateľ elektrárne , spoločnosť Tokyo Electric Power ( Tepco ), oznámil, že v komplexe našiel ďalšie miesto, z ktorého uniká radiácia. Únik vody z elektrárne poničené katastrofálnym zemetrasením a prívalovou vlnou cunami v marci 2011 priznala Tepco v júli. Pred dvoma týždňami spoločnosť oznámila únik 300 ton rádioaktívnej vody, čo bol doteraz najväčší únik z niektorej zo stoviek skladovacích nádrží elektrárne.

Japonský úrad pre dohľad nad jadrovou energiou ( NRA ) minulý týždeň zvýšil stupeň závažnosti úniku vysoko rádioaktívnej vody používanej na chladenie z jednej z nádrží z pôvodného prvého stupňa, ktorý označuje obyčajnú anomáliu, na tretí stupeň. Ten na medzinárodnej stupnici jadrových udalostí znamená „vážny incident“.

Tokio sa chce dôrazom na bezpečnosť prezentovať ako vhodný uchádzač o organizovanie letnej olympiády v roku 2020. Medzinárodný olympijský výbor bude o usporiadateľskú meste hlasovať v najbližších dňoch na zasadnutí v Buenos Aires. Hlavnými favoritmi sú vedľa Tokia Madrid a Istanbul.