Toto je prvá farma, ktorá pestuje zeleninu v púšti len vďaka slnku a morskej vode

3366

Sundrop Farms je farma nachádzajúca sa v púšti v južnej Austrálii. A jedná sa o prvú farmu, ktorej sa podarilo za rok vypestovať 17 tisíc ton paradajok iba za pomoci slnečného svetla a morskej vody. Táto farma je výsledkom šesťročného výskumu medzinárodného tímu vedcov, ktorí hľadali spôsob, ako pestovať plodiny bez čerstvej vody, pôdy či elektrickej energie.

„Konvenčné skleníky využívajú na zavlažovanie podzemnú vodu, na vykurovanie plyn a na chladenie elektrickú energiu,“ opisuje tím na svojich stránkach. „Sundrop Farms využíva morskú vodu a slnečnú energiu. Udržateľným spôsobom využívame získaný oxid uhličitý a živiny k maximalizácii rastu našich plodín.“

V austrálskom mestečku Port Augusta bolo v roku 2014 otvorených prvých 20 hektárov komerčnej siete. A farma v podstate znížila spotrebu elektrickej energie a čerstvej vody, pretože na pestovanie začala využívať morskú vodu zo Spencerského zálivu, ktorý sa nachádza asi 2 kilometre od mesta.

sundrop-05

Potom, čo morská voda dorazí na farmu, prejde procesom odsolenia prostredníctvom solárne poháňaného zariadenia. Z morskej vody sa stane čerstvá voda pre zalievanie rastlín. Korene zeleniny sú zasadené do kokosovej šupky. Vodou nasiaknuté kusy lepenky sú umiestnené na základni, čím sú rastliny dostatočne ochladené, aby vydržali aj v teplotách pohybujúcich sa okolo 48 °C. V zimnom období je slnečné teplo dostatočné, aby rastliny prežili.

Charakteristickým rysom farmy je, že využíva len solárnu energiu. O produkciu solárnej energie sa starajú polia s 23 tisíckami zrkadiel. Avšak farma je pripojená tiež k elektrickej sieti, ktorá predstavuje len bezpečnosť siete v prípade, že sa niečo pokazí, a to najmä v zimnom období.

„Využívame slnečnú energiu na výrobu sladkovodného zavlažovania. Premieňame ju na elektrinu, ktorú využívame na vykurovanie a ochladzovanie našich skleníkov,“ hovorí tím. „Morskú vodu využívame tiež na čistenie a sterilizáciu vzduchu, takže máme všetko pod kontrolou.“

sundrop-06Aj keď je to ešte skoro, odborníci sa domnievajú, že systém Sundrop Farms by mohol byť riešením pre poľnohospodárov po celom svete. Sladká voda sa totiž stáva čoraz vzácnejšia, pôda je stále viac vyprahnutá a náklady na energiu rastú.

„Tieto uzavreté výrobné systémy sú veľmi šikovné,“ povedal výskumník Robert Park z austrálskej univerzity, ktorý nie je do projektu zapojený. „Verím, že systémy využívajúce obnoviteľné zdroje energie budú v budúcnosti čoraz viac využívané.“

Ale existujú aj tienisté stránky. Nepadlo ani slovo o tom, či solárne zariadenie na zrkadlovéj báze nemá negatívny vplyv na zvieratá v púšti. Napríklad v Spojených štátoch amerických podobné solárne zariadenia spálili viac ako 6 tisíc vtákov ročne.

Problémom je tiež vysoká cena. Výstavba komerčného objektu Sundrop Farms, ktorý vypestuje ročne 180 tisíc rastlín paradajok, stál zhruba 200 miliónov dolárov. Iba čas ukáže, či systémy ako Sundrop Farms sa stanú budúcnosťou poľnohospodárstva.