V Indii našli 1000 nevybuchnutých rakiet z 18. storočia

1157

Nájdené rakety neboli žiadna zábavná pyrotechnika, ale patrili zrejme do výzbroje armády mocného bojovníka a kráľa Kipu Sultana. Ten tieto rakety používal v boji s britskou Východoindickou spoločnosťou.

Tisícka rakiet bola objavená v studni pevnosti Nagara v štáte Karnátaka v južnej Indii. Pevnosť a teda pravdepodobne aj rakety patrili moslimskému kráľovi a bojovníkovi Kipu Sultanovi, ktorý v tom čase vládol oblasti Karnátaka.

„Prehliadka studne viedla k nálezu asi tisícky skorodovaných rakiet z obdobia vlády Kipu Sultana, ktorý ich mal pripravené na použitie vo vojne,“ hovorí Shejeshwara Nayak z archeologického tímu, ktorý oblasť prehľadával. Tím cítil pri studni pach pripomínajúce strelný prach, preto ju začali postupne odkrývať a prehľadávať. Vykopanie celého arzenálu trvalo tri dni a podieľalo sa na ňom pätnásť členný tím archeológov a reštaurátorov.

Každá z rakiet meria asi 30 cm. V raketách bola nájdená zmes dusičnanu draselného, ​​dreveného uhlia a horčíkového prášku. Okrem rakiet boli nájdené aj ďalšie predmety, ktoré zrejme mali slúžiť k ich odpálenie.

Tento typ rakiet je známy ako Maisúrská raketa pomenovaná podľa Maisúrského kráľovstva, ktorému vládol Sultan. Tieto rakety boli vôbec prvé, ktoré boli úspešne použité v reálnom boji. Boli tiež predlohou pre slávnejšie Congrevovy rakety, ktoré našli obmedzené uplatnenie za napoleonských vojen. Maisúrské rakety ako prvý použil otec Kipu Sultana Hyder Ali. Ten viedol tri vojny proti britskej Východoindickej spoločnosti rovnako ako jeho syn Tipu Sultan.

Žena odhalila, kto bol jej dedko, a skoro omdlela. Bol to masový vrah!

Hyder Ali bol zabitý práve v tejto vojne, keď Briti v roku 1799 dobyli hlavné mesto Srirangapatna. Nie je zrejmé, aký efekt rakety v boji vlastne mali. Podobné Congrevové rakety boli nespoľahlivé, v boji veľmi málo účinné a nebezpečné pre všetkých okolo vrátane tých, čo ich odpaľovali. Maisúrské rakety na tom zrejme neboli o mnoho lepšie.