Škandál týraných detí už niekoľko rokov otriasa Poľskom. Sadistická mníška, ktorá celé roky týrala svojich zverencov, sa necíti vínnou a požaduje oslobodenie spod obžaloby. Súdy silne katolíckeho Poľska sú v celom prípade až trestuhodne bezzubé.

Už vyše desať rokov sa poľské súdy zaoberajú prípadom desivého zaobchádzanie s deťmi vo výchovnom centre Boromejských sestier v hornosliezskom meste Zabrze. Hlavnou obvinenou je sestra Bernadetta, občianskym menom Agniezsky F. Desiatky rokov spolu s ďalšími mníškami psychicky aj fyzicky týrala svojich detských zverencov. Súdy v silne katolíckom Poľsku však s obžalovanou mníškou zaobchádzajú doslova v rukavičkách.

Bernadetta svoje sadistické chúťky obhajuje ako pohnútky z božej vôle a želá si zbavenie viny. Súd v Zabrze dnes jej sťažnosť zamietol a rozhodol o jej vine. Už v roku 2011 bol mníške uložený trest – len dva roky odňatia slobody, ale napriek tomu mníška doteraz nenastúpila na výkon trestu.

 Peklo v mene  Božom 

Čo bolo doteraz sestrám dokázané? Výjavy ako z Dantovho pekla sa niekoľko rokov odohrávali v inštitúcii, kde malo byť o siroty dobre postarané. Mníšky deň čo deň bili svojich zverencov a zamykali ich do izieb so staršími deťmi, ktoré si na nich kruto vybíjali zlosť. Pri fyzických trestoch nezriedka kedy tiekla krv. Deťom bolo nadávajú do nemravníkov, nepodarkov a zloduchov.

Mníšky, ktoré sa mali starať s láskou o 65 detí, ich namiesto toho mučili. Topili ich v záchodoch a pálili im ruky…

Podľa vyšetrovateľov sa ohavnosti odohrávali už od sedemdesiatych rokov. Obete vypovedali, že ich sestry zatvárali do miestnosti s dospelými mužmi, ktorí ich zneužívali. Keď si potom Bernadete sťažovali na sexuálne napadnutie, dostalo sa im odpovede, že sú zvrhlíci a mnohokrát niekoľko rán do tváre.

 Odpyká si niekedy  trest? 

V roku 2010 súd rozhodol o odsúdení Bernadetty (2 roky) a Franciszka (8 mesiacov) za psychické, fyzické a sexuálne týranie detí. Bernadetta si mala trest odpykať vo Vroclavskej väznici, tam však nikdy nenastúpila. Súd jej trest neustále odkladal aj z dôvodu jej veku (59 rokov) a podlomeného zdravia. Tento rok vo februári požiadala zvrhlá matka predstavená o ďalšie odloženie trestu z dôvodu svojej staroby a náročné služby pre Kongregáciu milosrdných sestier sv. Karola Boromejského. Odpyká si „milosrdná sestra“ trest za svoju hrôzovládu?