Venezuelský prezident nariadil skonfiškovať podniky \"ochromené buržoáziou\"

615

    Krajina podľa neho čelí hrozbe zo strany USA aj „istých elementov“ na domácej scéne, ktoré sa údajne snažia zvrhnúť jeho socialistickú vládu.

    Stav hospodárskej núdze platí vo Venezuele od polovice januára a je opakovane predlžovaný. Podľa Madura má trvať po celý tento rok aj v roku budúcom.

    Aké opatrenia sú spojené so stavom ohrozenia, Maduro nespresnil. Nie je tak jasné, či znamenajú výraznejšie obmedzenie osobných slobôd občanov, napísala agentúra Reuters.

    Venezuelská opozícia vyhlásenie stavu ohrozenia v sobotu odsúdila a sľúbila, že sa bude usilovať o odstránenie ľavicového vodcu, za ktorého vlády upadla krajina do hlbokej ekonomickej krízy. Tú umocnil výrazný prepad cien ropy, ktorá je hlavným vývozným artiklom Venezuely. V krajine je nedostatok mnohých výrobkov, vrátane základných potravín a liekov.

    „Opatrenia ukazuje, že Maduro panikári. Snaha o presadenie referenda o odvolaní prezidenta získava podporu unavených a frustrovaných Venezuelčanov,“ uviedli opoziční vodcovia pred stovkami účastníkov sobotňajšej protivládne demonštrácie v metropole Caracase. Protesty silnejú a podľa prieskumov verejnej mienky si takmer 70 percent Venezuelčanov želá, aby Maduro odstúpil ešte tento rok.

    Prezident ale už vyhlásil, že je rozhodnutý vydržať vo funkcii do konca volebného obdobia, a obvinil opozičných politikov, že sú štváči, ktorí chcú napodobniť odvolanie jeho ľavicovej kolegyne Dilma Rousseffová v Brazílii.

    Podľa Madura odporcovia režimu podnecujú násilie, aby ospravedlnili zahraničnú inváziu. Preto prezident nariadil vojenské cvičenie, ktoré sa má uskutočniť budúci víkend.