Viac než raper?

1242

 

Svoju hudobnú kariéru rozvíjaš už pekne dlho. Čo sa ti za celý ten čas (tvojimi slovami) podarilo vybudovať a čo z toho si najviac vážiš? Bol si skôr v správ-nom čase na správnom mieste, alebo si si všetko musel oddrieť? 
Správny čas na správnom mieste? To určite nie! Makám na sebe. „Aj keď som nanič repeeeer…“. Ale určite mi dopomohlo aj šťastie a náhody, ktoré však neexistujú.

 

Volajú ťa kamaráti aj krstným menom, alebo si sa všetkým vryl do pamäti svojím umeleckým menom?
Kamoši ma volajú krstným menom. 

 

Kto alebo čo ťa priviedlo k hudbe, ale hlavne k rapu? 
YO! MTV RAPS, Vanilla Ice, film Cold as Ice, MC Hammer, Naughty by Nature, Grafitti. A hlavne doba a podmienky, v ktorých som vyrastal. Nikdy som nebral drogy, pretože som videl, ako ničia moje okolie. Môj prvý text sa volal Troska a bol presne na túto tému. 

 

Niektorí z hudobnej brandže ťa začali označovať za top producenta, nie je na toto označenie trochu priskoro? 
Neviem, čo je to priskoro a ktorí z hudobnej brandže. Ale mali by ma tak prestať nazývať, lebo ostatní mi budú závidieť.

 

Páči sa mi tvoj nový projekt hiphopová hra. Je to taká jarná lastovička. Otváraš dvere mladej generácii umelcov, spevákov a taneč-níkov. Myslíš, že si lístky na Príbeh ulice pôjde kúpiť aj staršia generácia a že ich hra dokáže strhnúť a upú-tať ich pozornosť? 
Ja sa v Príbehu ulice starám iba ho hudbu. Snažím sa dohliadať, aby to bolo autentické a nie nejaká priblblá paródia. Je to mocný príbeh a pripomína mi to staré časy. Myslím, že tá hra je tak pre decká, ako aj pre dospelých. 

 

Choreografiu vám bude pripravovať Lil Phil, ktorý spolupracuje aj s Justinom Timberlakom alebo Mariah Carey. Dopočula som sa, vraj bude aj účinkovať. Ako si sa k nemu dostal? Dokážu ho Slováci vôbec zaplatiť?
Väčšinu choreografie do Príbehu ulice pripravuje Milan Kereš. On je s Philom dobrý kamarát. Pozval ho k nám. Philovi sa zapáčila hra aj naše dievčatá (smiech). Chcel tu byť častejšie, tak sa rozhodol aj účinkovať. 

 

Na účinkujúcich bol vypísaný kasting. Jedna jeho časť bola v tvojej réžii. Prezradíš ktorá? 
Bol som na pár freestyle battloch. Vyhliadol som si tam dobrých mladých raperov. Pozval som ich na kasting. Vyhral Vladis, El Suvereno a Bio. Títo aj hrajú v Príbehu ulice. Bude to viac reálne s ľudmi z ulice. Ostatných hercov a tanečníkov vyberal režisér. 

 

Kedy sa môžeme tešiť na premiéru Príbeh ulice? 
24. októbra v Divadle Aréna. V tento deň sa toho stane veľa.

 

Prezradíš čo?
Je to release date môjho sóla Otvorenie. 

 

Je to asi častá otázka, ale prečo sa volá Otvorenie?
Lebo tým albumom otvorím novú éru…

 

Budeš mať aj hostí zo zahraničia? Pýtam sa, pretože skupine AMO sa darí podľa mňa lepšie ako iným skupinám v zahraničí. Čechy, Rakúsko, Anglicko, nakrúcali ste klip na Jamajke s miestnym umelcom… Čím si myslíš, že to je? 
Máme to, čo iné skupiny nemajú. Dobrý vajb a mocný saund. To mám aj ja. Preto bude na mojom albume aj Treach líder z Naughty by Nature, Row-G z Francúzka, a možno nejaké dancehallové prekvapenie. Momentálne na tom pracujem. 

 

Naposledy si spolu s AMO vydal album FAMILY BIZNIS. Tu, naopak, nie je žiadna spolupráca so známymi hip hopermi. Prečo? Chceli ste sa takto odlíšiť od iných skupín? 
Prvý album bol o hosťoch. Druhý sme už chceli bez hostí. Na treťom príde možno aj kúzelník… (smiech) Určite budeme s AMO robiť ešte jeden album a možno aj viac. Ale ten najbližší chceme chystať pomaly a rozvážne. Máme na to patent. Plánujeme použiť salvy tankov ako rytmičáky a gagot husí ako kopáky. Ale o tom neskôr….

 

Čím sa živíš? Robíš aj niečo iné okrem hudby? Mohli by sme ťa vidieť v práci, ako väčšinu ľudí, v kancelárii za počítačom? 
Pracujem vo vlastnom štúdiu Zion5. Skúšam uloviť žraloka, ale na to mám zatiaľ malý háčik.

 

Nie je možné byť do štyridsiatky raperom. Ako si predstavuješ svoju budúcu kariéru? 
Veď práve… Uvažoval som nad tým, stať sa pasákom, ale dievčatá ma stále chcú za klienta. Ešte nad tým pouvažujem.

 

Rapera inžiniera na Slovensku hádam nemáme, preto majú starí niekedy pocit, že sa do hip hopu púšťajú najmä decká a mladí bez vzdelania… Ako to je s tebou, vysoká škola ti niečo hovorí či nie? 
Najprv si musím doštudovať základku. Vysoká, to určite nie. Som dislektik, v jasliach som prepadol. Aj tento rozhovor musel napísať môj produkčný tím. 

 

Festivalová premiéra sa skončila, čo teraz čaká AMO a teba? 
Myslím, že som to už spomínal, okrem toho Zima a brekeke.