Vojnový korbáčik: americkí vojaci poslali Hitlerovi k Veľkej noci netradičné vajcia

1468

„Veselú Veľká noc, Adolf,“ stálo napísané na delostreleckých granátoch, ktoré na veľkonočné ráno 10. marca roku 1945 prichystala ako veľkonočnú výslužku pre Hitlera dvaja usmievaví afroameričania vojaci William Thomas a Joseph Jackson.

Führerovo meno síce trochu poplietli, ale to nič neuberá na pôvabe ich žartu. Nápad to však nebol zďaleka prvý; zvyk písanie nápisov na munície a iné strelivo siaha hlboko do histórie. Dokonca už starí Číňania posielali na smrtiacich šípoch ironické odkazy svojim nepriateľom.

Unikátna vojnová fotka ukazuje, že aj vo vojne muži nestrácali zmysel pre humor a tiež pripomína, že v radoch americkej armády bojovalo mnoho vojakov čiernej pleti. Napriek ich hrdinstvám ich však – na rozdiel od hrdinov bielej pleti – ich vlasť po skončení vojny nevyznamenala. Pritom v druhej svetovej vojne a vo vojnách v Kórei a Vietname slúžili na fronte viac ako dva milióny Afroameričanov. Uznanie sa dočkali až v roku 1997, kedy vtedajší americký prezident Bill Clinton vyznamenal 10 afroamerických hrdinov z druhej svetovej vojny čestným vyznamenaným. Tohto ocenenia sa však dožil len jeden z nich, Vernon Barker.