Vraždy novinárov sa džihádistom vyplácajú, zasiahnu nás priamo v obývačke

296

Niektorí sa však nakoniec sami dostávajú do správ, lebo únosy západných žurnalistov sú obľúbenou taktikou džihádistov. Nedávna smrť Jamesa Foleyho dala spomenúť na prípad Daniela Pearla z roku 2002. 

V rebríčku pre novinárov najnebezpečnejších krajín v posledných rokoch s veľkým predstihom dominuje Sýria, ktorú organizácia Reportéri bez hraníc prezývajú „cintorínom spravodajcov“. 

V krajine, kde štvrtým rokom prebieha vojna medzi Asadovým režimom a radikálne islamskými skupinami na čele s islamskou republikou, od roku 2011 zahynulo už 110 žurnalistov. Ďalších asi šesť desiatok je nezvestných, v rade prípadov ich velitelia rôznych milícií zadržiavajú ako rukojemníkov. 

Práve v Sýrii bol minulý týždeň zavraždený americký reportér James Foley. Jeho brutálna vražda, ktorej vykonali radikáli z Islamského štátu, pripomína v mnohých ohľadoch vraždu reportéra Wall Street Journal Daniela Pearla, ktorá šokovala svet v roku 2002.

V pakistanskom meste Karáčí novinárov s americkým a izraelským občianstvom uniesli a následne popravili islamskí radikáli s väzbami na al-Kájdu. Pearl bol približne rovnakého veku ako Foley, rovnako ako on pracoval pre americké médium a tiež jeho vraždu radikáli natočili na video, ktoré potom zaslali na americký konzulát. Pearlovi vtedy pred kamerou odrezali hlavu. 

Brutalita činu prvýkrát šokovala celý západný svet. Avšak hlavy islamskí radikáli rezali aj skôr, najmä počas vojny v Čečensku. Napríklad v roku 1996 uniesli devätnásťročného ruského vojaka Jevgenija Rodionova a následne zverejnili video s jeho popravou. Zabili ho, pretože odmietol prestúpiť na islam.